Alžírská armáda ukončila více než třídenní útok islámských radikálů na plynárenský podnik na odlehlém jihovýchodě země. Zabila jedenáct útočníků. Ještě předtím útočníci zavraždili posledních sedm rukojmích a neúspěšně se pokusili podnik zapálit. Rozmístili v něm také miny, jež se pyrotechnici snaží zneškodnit.

Útok islámských radikálů tak skončil smrtí celkem 23 rukojmích a 32 teroristů. Vládním jednotkám se podařilo osvobodit 685 unesených alžírských zaměstnanců a 107 cizinců, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na alžírské úřady.

"Ještě neznáme všechny detaily. Ale v situaci, kdy teroristé vezmou tolik rukojmích a jsou připraveni tato rukojmí zabít, jako to udělali, mi postup Alžírska připadá nejvhodnější, protože vyjednávat nebylo možné," řekl francouzský prezident François Hollande.

Skupina Al-Mulasamín Mochtára Belmochtára, která se nedávno oddělila od Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM), podnik u Ajn Amanásu napadla ve středu ráno. Asi třicet dobře vyzbrojených mužů zajalo skoro 700 zaměstnanců, z nichž 132 byli cizinci z desítky zemí.

Útok se dává do souvislosti s francouzskou intervencí v Mali a ochotou Alžírska poskytnout Francii svůj vzdušný prostor. Únosci požadovali ukončení této intervence a také propuštění dvou teroristů odsouzených v USA.

Postupně se na svobodu dostalo přes 650 rukojmích. Dle posledních a zatím stále nepřesných údajů asi 25 až 27 lidí - přišlo o život. V rukou únosců zůstala poslední sedmičlenná skupina.

Tu únosci nakonec zabili, když ztratili naději, že z místa uniknou. Armáda od čtvrtka rozsáhlý komplex obklíčila a akce speciálních komand kryly posádky vrtulníků.

Mezi zahraničními rukojmími byli Američané, Britové a Japonci. Vlády všech těchto tří států daly najevo, že se jim nelíbí, že o zásahu armády nebyly předem informovány.

Vzhledem k nepřehlednosti velkého areálu se zatím dle BBC nedá vyloučit, že v něm někteří z útočníků stále jsou. Hovořilo se také o tom, že někteří z rukojmích se poschovávali na odlehlých místech. Jeden z Francouzů například popsal, že strávil pod lůžkem zakrytý krabicemi 40 hodin a že začal věřit, že tam zemře. V objektu dnes bylo nalezeno 15 ohořelých a zatím neidentifikovaných těl.

Mezi stále pohřešovanými je necelá desítka Britů. Britský velvyslanec v Alžíru míří na místo, kde už je část konzulárního personálu.

Dle mauritánských zdrojů akci velel veterán mezi radikály Abdar Rahmán zvaný podle země svého původu Nigerí. V roce 2005 se připojil k alžírské Salafistické skupině pro kázání a boj (GSPC), která bojovala o ustavení islámského státu v Alžírsku a roku 2007 se přejmenovala na AQIM. Právě z AQIM je část islamistů, kteří loni ovládli maliský sever.

Satelitní snímek Alžírské plynárny

Francouzský soudce Marc Trévidic, který se zabývá terorismem, operaci v Alžírsku považuje za Belmochtárův pokus zmocnit se velení radikálních skupin v severní Africe. Mezi jednotlivými veliteli podle něj panuje rivalita, takže nelze předvídat, jak se dále bude situace vyvíjet. Útok na alžírský podnik prý byl dlouho plánován a Belmochtár k němu dal rozkaz v době, kterou považoval za příznivou. Jeho cílem je internacionalizovat konflikt s nemuslimy a stát se hlavou celosvětové svaté války.

Radikálové už pohrozili Francii útoky za její účast v Mali. Libye a také Egypt zpřísnily bezpečnostní opatření kolem energetických zařízení.