Americký prezident Barack Obama před slavnostním uvedením do úřadu zamířil ve Washingtonu s rodinou a viceprezidentem Joem Bidenem do episkopálního kostela svatého Jana. Pak se vrátil do Bílého domu, kde se chystá na inauguraci, jíž formálně před zraky statisíců přihlížejících zahájí své druhé funkční období.

Čtyřiačtyřicátý prezident navštívil stejný kostel, kam také někdy s rodinou chodí na nedělní bohoslužby, již před svým prvním uvedením do úřadu před čtyřmi lety. Tamní reverend Luis León také požehná Spojeným státům. Episkopální kostel svatého Jana je otevřený od roku 1816. Od té doby jej navštívil každý prezident země.

Ve světě podle šéfa Bílého domu Spojené státy chtějí nadále prosazovat demokracii. Problémy s jinými zeměmi hodlají řešit mírově. "Amerika zůstane kotvou silných spojenectví v každém koutu světa," uvedl. "Nikdo nemá větší zájem na mírovém světě než jeho nejsilnější země," dodal.

Další částí dnešního Obamova inauguračního programu byla slavnostní přísaha před polednem místního času. Šéf Bílého domu přísahal na stejnou bibli jako před 152 lety jeho politický vzor Abraham Lincoln. Prezident si inauguraci zopakoval přesně po čtyřech letech.

Ceremoniál sledujte od 17:30 ŽIVĚ ZDE


Free desktop streaming application by Ustream

Vzhledem ke svízelné situaci amerického rozpočtu šlo také o méně okázalou událost. Náklady na ni na rozdíl od minulé inaugurace pomohou uhradit soukromí sponzoři, kteří za to získali vstupenky na exkluzivní místa. Nejdražší lístky stály až na 250 000 dolarů pro jednotlivce a na milion dolarů pro firmy.

Slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse složil Obama už v neděli, ve stejný den jako viceprezident Joe Biden. Při pondělním ceremoniálu slib veřejně zopakovali.

Související