Izraelská pravice má po úterních volbách polovinu parlamentních křesel, druhou bude kontrolovat levice a centristé. Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných po sečtení 99,8 procenta hlasů. Nejvíce mandátů získal pravicový blok Likud-Izrael je náš domov.

Na prvním místě jeho kandidátky byl současný premiér Benjamin Netanjahu, který se už prohlásil za vítěze a slíbil, že sestaví co nejširší koalici.

"Jsem hrdý na to, že jsem váš předseda vlády. Chci pokračovat ve změnách, a proto musíme sestavit širokou vládu," řekl Netanjahu po vyhlášení výsledků v centrále Likudu. Mezi priority budoucího kabinetu řadí zajištění bezpečnosti a zamezení tomu, aby Írán získal jadernou zbraň.

Blok Likud-Izrael je náš domov bude mít 31 poslaneckých mandátů, což je o 11 méně, než obě strany měly v končícím 120členném zákonodárném sboru.

Na druhém místě je s 19 křesly centristická formace Budoucnost existuje novináře a spisovatele Jaira Lapida, což je velké překvapení voleb. Lapid stranu založil teprve loni na jaře s tím, že jejími členy nebude žádný z tehdejších poslanců. Program postavil na požadavku zavedení vojenské služby bez výjimky pro všechny Izraelce.

Byl to právě Lapid, komu Netanjahu telefonoval okamžitě po zveřejnění prvních výsledků. V Likudu se už spekuluje, že by se Lapid mohl stát ministrem zahraničí. Jeho postoj k Arabům je poznamenán nedůvěrou.

"Nemyslím, že chtějí mír, chci se jich zbavit a postavit mezi námi a jimi vysokou zeď, abychom v Izraeli udrželi židovskou většinu," řekl Lapid ještě před založením své strany.

Třetí místo s 15 mandáty patří Straně práce, která měla podle průzkumů skončit lépe. Ultraortodoxní Šas má 11 křesel stejně jako sionistický Židovský domov Naftaliho Bennetta, jemuž průzkumy dávaly lepší skóre.

Strana Pohyb bývalé ministryně zahraničí Cipi Livniové skončila se šesti mandáty. Její bývalá strana Vpřed, která byla vítězem minulých voleb, bude mít pouze dva poslance.

Při sečtení hlasů podle politického zaměření by nyní mohla izraelská pravice sestavit vládu s podporu 60 poslanců, totéž by se ovšem mohlo podařit levici společně s centristy. O politikovi, který bude sestavovat vládu, rozhodne po konzultacích s představiteli politických stran prezident Šimon Peres. Je tradicí, že vybírá vůdce vítězné strany.

Neporazitelný Netanjahu

První analýzy vyrovnaný výsledek voleb vysvětlují tak, že rozhodli voliči, kteří byli do poslední chvíle nerozhodní. Bylo jich hodně a podle stanice Al-Džazíra je od volby Bennetta pravděpodobně odradil výhled ještě pravicovější vlády, než byla ta dosavadní.

V Likudu je výsledek chápán jako Netanjahuův neúspěch. Netanjahu prý přestává být chápán jako neporazitelný vůdce strany. Mnozí členové mu vyčítají, že do voleb šel se stranou Izrael je náš domov exministra zahraničí Avigdora Liebermana. Toho nyní čeká soud a jeho účast ve vládě není jistá.

Volební účast dosáhla podle předběžného sdělení ústřední volební komise 66,6 procenta.

Související