Americký senátor John Kerry, kterého prezident Barack Obama nominoval na nového ministra zahraničí USA, ve čtvrtek před Senátem amerického Kongresu prohlásil, že je připraven angažovat se při prosazování sankcí vůči Íránu. Zároveň vyjádřil důvěru, že USA mohou zlepšit spolupráci s Ruskem navzdory komplikovaným vzájemným vztahům.

Kerry, který byl v minulosti kritizován za to, že dostatečně nepodporoval zavádění sankcí proti Íránu, ve čtvrtek řekl, že se plně bude angažovat při uplatňování těchto sankcí. Zároveň ale vyjádřil naději, že diplomatickými prostředky lze dosáhnout pokroku v tlaku na Írán, aby ustal ve svém kontroverzním jaderném programu.

Senátor se také vyjádřil k otázce zlepšení vztahů s Ruskem, což nově zvolený prezident Obama označoval za jednu ze svých priorit v zahraniční politice už ve svém prvním volebním období. Kerry připustil, že v posledních letech se vztahy Washingtonu a Moskvy zhoršily. Přesto je podle něj naděje na zlepšení, protože v klíčových otázkách, jako je kontrola jaderných zbraní, sankce proti Íránu a obchod, obě země spolehlivě spolupracují.

Kerry se také vyjádřil například k situaci v Sýrii, která je skoro dva roky zmítána občanskou válkou. Podle senátora promarnil syrský prezident Bašár Asad historickou šanci upevnit vztahy se Západem. V současnosti je ale už pro něho pozdě na to, aby to napravil.

Podle tiskových agentur se neočekává, že by Senát ovládaný demokraty kladl jmenování Kerryho překážky.

Kerry má ve funkci šéfa americké diplomacie nahradit Hillary Clintonovou. Do čela uchazečů o nejvyšší diplomatický post se dostal poté, co z tohoto seznamu vypadla stálá americká představitelka v OSN Susan Riceová. Důvodem byla silná vlna kritiky, která vůči ní zazněla ze strany republikánů po zářijovém útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází.

Kerry působil dlouhá léta v Senátu za stát Massachusetts. Devětašedesátiletý politik je od roku 1995 podruhé ženatý s Teresou Heinzovou, dědičkou proslulého kečupového impéria. Jeho předkové z otcovy strany žili v rakousko-uherské monarchii, Kerryho dědeček Fritz Kohn se narodil v dnešním Horním Benešově na Bruntálsku.

Související