Více než 250 lidí utrpělo zranění při střetech provázejících dnešní protesty proti vládě islamistického prezidenta Muhammada Mursího v Egyptě.

V Suezu byli podle zdravotníků při střelbě zabiti čtyři lidé a další člověk je prý v kritickém stavu. Protesty svolala opozice v den druhého výročí začátku povstání proti režimu někdejšího prezidenta Husního Mubáraka.

Policie proti lidem demonstrujícím na různých místech v zemi použila zejména slzný plyn. Agentura Reuters uvedla, že mezi zraněnými je 45 členů bezpečnostního personálu.

Protesty byly hlášeny z řady míst v Egyptě. V Káhiře policie k večeru zasáhla proti davu demonstrantů nedaleko prezidentského paláce ve čtvrti Heliopolis. Sporadické střety mezi mládeží a pořádkovými silami druhý den pokračovaly i v oblasti káhirského náměstí Tahrír.

To bylo centrem předloňských protestů proti Mubárakovi a dnes zde tisíce lidí vyjadřovaly nespokojenost s vládou prezidenta Mursího.

Jej si Egypťané loni zvolili, nyní mu ale mnoho z nich vyčítá snahy o omezování svobody projevu nebo ovládnutí justice. Podle některých kritiků zradil odkaz předloňského povstání. "Lid chce svrhnout režim," skandovali dnes demonstrující heslo, které zaznělo i při povstání proti Mubárakovi.

Policie podle svědků použila slzný plyn proti demonstrantům v Suezu a v druhém největším městě Alexandrii, kde mladí lidé zapalovali pneumatiky. V blízkosti sídla místních úřadů se protestující střetli s policií. V Ismaílíji demonstranti zaútočili na kanceláře politické odnože mocného islamistického hnutí Muslimského bratrstva, z nějž Mursí vzešel, a ty se ocitly v plamenech.

Protesty mají ukázat sílu opozice, která nesouhlasí také s novou ústavou znamenající pro zemi větší příklon k uplatňování islámského práva. "Naše revoluce pokračuje... Říkáme ne státu Bratrstva," řekl Reuters populární opoziční levicový vůdce Hamdín Sabbáhí.

Muslimské bratrstvo a další islamistické skupiny již dříve oznámily, že si připomenou druhé výročí revoluce jiným způsobem. Do ulic prý nevyrazí, aby předešly střetům. Prezident Mursí ve čtvrtek vybídl k poklidným oslavám povstání. Exprezident Mubárak (84) si odpykává doživotní trest vězení za podíl na represích během předloňských pouličních bouří. Kasační soud ale nedávno přijal jeho odvolání a nařídil nový proces.

Související