Egyptský soud v sobotu odsoudil 21 lidí k trestu smrti za podíl na loňských masových výtržnostech na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd. Po střetech fanoušků vítězného domácího týmu s příznivci hostující Káhiry tam zemřelo 74 lidí a stovky dalších byly zraněny.

Po oznámení rozsudků se v Port Saídu střetli příznivci odsouzených s policií. Podle agentury AFP zatím zemřelo 26 lidí. Do města byla povolána armáda.

Jednání v káhirské soudní síni živě přenášela egyptská televize, obžalovaní ale na místě z bezpečnostních důvodů nebyli. Po vynesení rozsudku propukli příbuzní odsouzených v nářek, rodiny obětí naopak rozhodnutí soudce hlasitě vítaly s výkřiky "Bůh je velký" (Alláhu akbar).

Z Port Saídu byly vzápětí ohlášeny potyčky mezi policií a rozlícenými lidmi, kteří se pokoušeli za pomoci zbraní proniknout do věznice a osvobodit odsouzené. Došlo k přestřelce a policie použila také slzný plyn. Podle agentury AFP na místě zemřelo nejméně osm lidí, z toho dva policisté. Další osoby jsou zraněné.

Agentura Reuters uvedla, že do Port Saídu byla na pomoc povolána armáda, která má chránit veřejné budovy. Svědkové ve městě viděli obrněné vozy a příslušníky vojenské policie.

Rozsudky smrti soud předá nejvyššímu egyptskému muslimskému duchovnímu, jehož souhlasu podléhají. Jde spíše o formalitu, odsouzení se ale mohou proti verdiktu odvolat.

Trenér Soukup: Známí v Egyptě si myslí, že za fotbalovou tragedií může být provokace - čtěte ZDE

Tragický střet fanoušků na fotbale otřásá Egyptem. Hněv vůči armádnímu velení sílí - čtěte ZDE

V případu fotbalového násilí bylo obžalováno celkem 73 lidí; 52 zbylých obžalovaných si rozsudek vyslechne 9. března.

Nejtragičtější událost v dějinách egyptského fotbalu se odehrála 1. února 2012. V severoegyptském přístavu Port Saíd fanoušci místního klubu Al Masrí napadli káhirský tým Al Ahlí, přestože domácí vyhráli 3:1. Rozlícený dav vtrhl na trávník a zaútočil na hosty. Mnoho lidí bylo ušlapáno v tlačenici, která kvůli bitce vznikla u východů.

Fanoušci Al Ahlí, kteří se aktivně účastnili předloňských pouličních protestů proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka, tvrdili, že se stali terčem útoku za to, že podporovali revoluci v zemi. Spekulovalo se také, že násilnosti vyvolali neznámí provokatéři angažující se ve prospěch některých členů Mubarakovy administrativy. Mezi obžalovanými jsou sportovní funkcionáři i policisté.

Opozice hrozí bojkotem voleb

Kvůli tragické události loni Egypt předčasně ukončil fotbalovou ligu, obnovena má být přesně po roce - 1. února.

V dubnu by se v zemi mohly uskutečnit parlamentní volby. Hlavní opoziční koalice Fronta národní spásy podle webu televize Al-Arabíja pohrozila jejich bojkotem, pokud islamistický prezident Muhammad Mursí nenajde "komplexní řešení" krize.

Související