Spojené státy souhlasily s další pomocí Francii v rámci operace v Mali. Budou zajišťovat doplňování paliva pro francouzské bojové letouny a bombardéry, kterými Francie útočí spolu s maliskou armádou na islamisty na severu země.

Američané pro tankování ze vzduchu vyčlení Boeing KC-135, který čeká na letecké základně ve Španělsku. Operaci bude řídit americké velitelství pro Afriku, které sídlí v Německu, napsala agentura Reuters.

Francouzská armáda v neděli podnikla další nálet v regionu Kidal na severovýchodě Mali 1500 kilometrů od hlavního města Bamaka. Podle agentury AFP byl zasažen dům čelného představitele jedné z povstaleckých skupin.

V sobotu pak Francouzi spolu s maliskou armádou dobyli město Gao asi 1200 kilometrů od Bamaka.

Spojené státy zatím Francouzům poskytovaly informační a zpravodajskou pomoc a letecký most pro přepravu francouzské pěchoty.

Francouzské jednotky začaly bojovat v Mali 11. ledna v reakci na postup radikálů směrem do jižní části země. Nyní je v Mali asi 2500 francouzských vojáků a jejich počet by se měl zvýšit na 4000.

V sobotu se také dohodly africké státy, že svou vojenskou misi v Mali s mandátem OSN (AFISMA) rozšíří z necelých šesti tisíc vojáků na 7700 vojáků.

Související