Únosy německých a britských občanů žijících v Libyi plánuje podle německého deníku Der Spiegel teroristická síť Al-Káida. List to uvedl ve svém nejnovějším vydání s odkazem a německé zpravodajské zdroje.

Už ve čtvrtek vyzvaly Británie, Německo a Nizozemsko své občany, aby východolibyjské město Benghází opustili. Británie při této příležitosti bez dalších podrobností zmínila "konkrétní a bezprostřední" hrozbu vůči občanům západních zemí v tomto druhém největším libyjském městě.

Al-Káida a další islámští radikálové se podle Spieglu speciálně chystají zaútočit na občany Německa a Británie, kteří se vyskytují v této libyjské oblasti. Deník se odvolal na zdroje z německé rozvědky BDN. Další podrobnosti neuvedl. BND se podle agentury Reuters k věci odmítla vyjádřit.

V Benghází na začátku roku 2011 začalo povstání proti tehdejšímu libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Ten byl později svržen, bezpečnost v zemi se však zatím zajistit zcela nepodařilo.

V září byl při útoku v Benghází zabit americký velvyslanec v Libyi a tři další Američané. USA ho označily jako teroristický.

V Alžírsku nedaleko libyjské hranice bylo tento měsíc zabito nejméně 38 rukojmích z osmi zemí při útoku teroristů na plynárenský podnik. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ve čtvrtek bez dalších podrobností označil situaci v Benghází za "vážnou a choulostivou".

České ministerstvo zahraničí minulý týden označilo bezpečnostní situaci v Libyi za "nadále velmi nestabilní". Zároveň doporučilo cestovat do Tripolisu pouze v nezbytně nutných případech a varovalo před cestami do ostatních částí Libye včetně Benghází.

Bezpečno není ani v Somálsku

Velká Británie také varovala před bezprostředním nebezpečím v severosomálském regionu Somaliland. Občanům západních zemí tam podle ní dlouhodobě hrozí únosy kvůli výkupnému nebo dosažení politického vlivu. V neděli to podle agentury AP oznámilo britské ministerstvo zahraničí. Zároveň vyzvalo všechny Brity, aby oblast okamžitě opustili.

Británie uvádí, že v zemi je také velké nebezpečí teroristických útoků, povahu současného nebezpečí ale úřady neupřesnily. Na internetových stránkách českého ministerstva zahraničí varování před cestami do Somálska zveřejněno není.

Související