Jeden mrtvý a více než 400 zraněných, taková je nedělní bilance pokračujících násilností v severoegyptském přístavu Port Saíd.

Egyptský prezident Muhammad Mursí po několikadenních krvavých potyčkách v zemi vyhlásil 30denní výjimečný stav a zákaz nočního vycházení v lokalitách Suez, Port Saíd a Ismáílíja. Zároveň v televizním projevu k národu vyzval čelné politické představitele k dialogu, který by pomohl najít řešení nejnovější krize v zemi.

Protesty vypukly v sobotu po oznámení rozsudků smrti pro pachatele loňského masakru na místním fotbalovém stadionu. V neděli násilí pokračovalo během pohřbů obětí střetů z předešlého dne. Smutečních pochodů se zúčastnily desetitisíce lidí.

Násilnosti podle svědků propukly poté, co někdo uprostřed davu začal střílet a policie zasáhla slzným plynem.

Egyptské ministerstvo zdravotnictví podle agentury DPA potvrdilo nejméně 110 zraněných. Představitel nemocnic v Port Saídu ale řekl, že jde o více než 400 lidí. Zranění prý většinou utrpěli poté, co se nadýchali slzného plynu. Asi 17 lidí má střelná poranění a osmnáctiletý mladík údajně na následky střelné rány do hrudníku zemřel.

V Port Saídu pohřbívali více než tři desítky lidí, kteří ve městě zahynuli v sobotu. Mnoho z nich prý bylo zastřeleno.

Někteří účastníci smutečních průvodů vykřikovali protivládní hesla. Agentura AP uvedla, že v procesí zaznívalo například skandování "Není boha kromě Alláha a Mursí je boží nepřítel".

Proti prezidentovi Muhammadu Mursímu protestovali Egypťané v posledních dnech po celé zemi. Opozice v minulých dnech demonstrace zorganizovala jako připomínku druhého výročí začátku povstání proti režimu někdejšího prezidenta Husního Mubaraka.

Port Saíd se v sobotu stal bitevním polem poté, co káhirský soud oznámil rozsudky smrti pro 21 lidí obžalovaných z podílu na loňských násilnostech na fotbalovém stadionu v Port Saídu. Po střetech fanoušků vítězného domácího týmu s příznivci hostující Káhiry v únoru 2012 zemřelo 74 lidí a stovky dalších byly zraněny.

Související