Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi v zákulisí slavnostní akce k nedělnímu Dni holokaustu řekl, že fašistický vůdce Itálie Benito Mussolini udělal spoustu dobrých věcí. Prý i navzdory tomu, že jeho režim přijal rasové zákony, na jejichž základě došlo k deportacím Židů do koncentračních táborů.

Berlusconi podle italských médií také prohlásil, že chápe Mussoliniho spojenectví s Adolfem Hitlerem. Mnozí italští politici jeho slova odsoudili.

Mussolini se stal roku 1922 italským premiérem a zavedl v zemi fašistický režim. Ve druhé světové válce byl spojencem nacistického Německa. V roce 1943 byl svržen a zatčen, ale osvobodil ho německý výsadek vyslaný Hitlerem. Koncem války padl do zajetí partyzánů, kteří ho 28. dubna 1945 spolu s jeho milenkou zastřelili.

"Tehdejší vláda byla zcela jistě vystrašená ze sílícího a expandujícího Německa a rozhodla se být raději jeho spojencem než protivníkem," citoval bývalého premiéra italský deník La Repubblica.

Mnoho italských politiků prý označilo Berlusconiho slova za "nechutná", "naprostý nonsens", "znásilnění historie" či "nestoudnost". Nynější premiér Mario Monti prohlásil, že "segregace a antisemitismus jsou stále živé pojmy", a zdůraznil, že "nejnebezpečnější je lhostejnost".

Valné shromáždění OSN přijalo v roce 2005 rezoluci, v níž vyzvalo členské státy, aby připomínaly Den památky obětí holokaustu vždy 27. ledna, v den osvobození koncentračního tábora Osvětim v roce 1945.

Související