Čína uskutečnila úspěšnou zkoušku protiraketové střely, která je schopná zničit balistické rakety ve střední fázi letu. Oznámila to čínská agentura Sinchua s odvoláním na ministerstvo obrany.

"Na čínském území se uskutečnila opakovaná zkouška technologie zachycení balistických raket ve střední fázi letu za pomoci pozemní protiraketové střely. Cíle byly splněny," oznámilo čínské ministerstvo obrany. Jestli byl při zkoušce zasažen nějaký cíl, neinformuje.

Zkouška měla "obranný charakter" a "nemířila proti jinému státu", cituje z vyjádření ministerstva agentura Sinchua.

Jsou to ale právě rostoucí výdaje Číny na vyzbrojování a zdokonalování čínských zbraní, co čínské sousedy znervózňuje. A to i kvůli množícím se územním sporům, podotýká Reuters.

Peking ujišťuje, že vojenské výdaje slouží k obranným účelům a mají modernizovat zastaralé síly. Ale čínský tisk zdůrazňuje, že Čína se po USA stala druhou velmocí, která ovládla technologii ničení balistických raket ve střední fázi letu, kdy protiraketová střela dostihuje svůj cíl mimo atmosféru Země ve výši několika set kilometrů.

První test čínské protiraketové střely se podle ITAR-TASS uskutečnil v roce 2007, kdy terčem byla vyřazená meteorologická družice. Obdobný test následoval v lednu 2010.

Související