Americký prezident Barack Obama ve společném rozhovoru pro média chválil svou odstupující ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Ani jeden z nich přitom nevyloučil možnost, že by se Clintonová v roce 2016 mohla ucházet o prezidentskou kandidaturu.

Podle agentury AP tak oživili spekulace, že nynější šéf Bílého domu by si mohl přát Clintonovou jako kandidátku Demokratické strany v příštích prezidentských volbách, kdy už se on sám o prezidentskou funkce po dvou mandátech nebude moci ucházet.

V reakci na otázku o případné kandidatuře Clintonové se Obama jen zasmál tomu, že podle něj "nenapravitelní" novináři dávají podobné dotazy pár dní poté, co složil přísahu a kdy do příštích voleb zbývají čtyři roky.

"Prezidentovi a mně velmi záleží na budoucnosti naší země. Ale víte, že on ani já nemůžeme předvídat, co se stane v budoucnosti," poznamenala pouze Clintonová.

Obama, který v předminulých volbách v roce 2008 soupeřil právě s Clintonovu o stranickou nominaci, označil šéfku diplomacie za přítelkyni a talentovanou političku. Ocenil, že jako velká světová osobnost dokázala samostatně hájit zájmy Spojených států ve světě a prezidentovi tak umožnila plně se věnovat ekonomickým potížím, které postihly zemi.

"Ta spolupráce s ní v posledních čtyřech letech byla ohromná. Bude mi chybět," řekl Obama, který společné interview před odchodem Clintonové inicioval.

Pětašedesátiletou Clintonovou, která byla jako manželka někdejšího prezidenta Billa Clintona první dámou USA v letech 1993 až 2001 a těší se podle průzkumů velké oblibě amerických obyvatel, nahradí v nejbližších dnech senátor John Kerry.

Související