Francouzští a maliští vojáci po noční letecké a pozemní operaci získali kontrolu nad letištěm v maliském Timbuktu. Ovládají také přístup do tohoto města, které ovšem dál drží islamisté. Informovaly o tom zdroje z maliské armády a mluvčí francouzské armády plukovník Thierry Burkhard.

Vysoký představitel maliské armády agentuře AFP sdělil, že spojenci se při postupu k letišti nesetkali s žádným odporem ze strany islamistů.

Starosta Timbuktu sdělil, že islamisté na útěku před postupujícími vojáky údajně zapálili knihovnu s tisícovkami vzácných rukopisů. Timbuktu bylo v 15. a 16. století duchovním a intelektuálním střediskem islámu v Africe a ve městě se nachází i rukopisy z období před vznikem islámu. Ve zničené knihovně pojmenované po dávném západoafrickém učenci Ahmadu Bábovi mohlo být podle maliských úřadů až 100 000 manuskriptů (více čtěte ZDE).

Francouzské operace v západoafrickém Mali začaly 11. ledna poté, co místní vláda požádala o pomoc před islamisty postupujícími ze severu k hlavnímu městu Bamaku. Francouzi do operace Serval ve své bývalé kolonii zapojili 3700 vojáků, z nichž skoro 3000 se nachází na území Mali.

Burkhard sdělil, že francouzské a africké jednotky 18. den od začátku intervence ovládají také území mezi Timbuktu a městem Gao. Francouzským a maliským jednotkám se oblast podařilo získat za podpory francouzských stíhacích letounů. Islamistickou baštu Gao, jinak též nejlidnatější město na severu Mali, spojenci dobyli v sobotu.

Jednání o africké misi v Mali

Francie zatím v bojích ztratila jednoho vojáka a vrtulník. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes prohlásil, že Mali je "osvobozováno, kousek po kousku". Uvedl také, že teroristické skupiny v Mali zvolily úhybnou strategii a Paříž nechce do konfliktu zabřednout.

V úterý se v Etiopii uskuteční dárcovská konference, kde se budou hledat peníze pro rozmístění mezinárodní africké mise s mandátem OSN v Mali a přestavbu maliské armády. Evropskou unii bude zastupovat eurokomisař pro rozvoj Andris Piebalgs. Brusel již mezinárodní africké misi v Mali (AFISMA) přislíbil 50 milionů eur (více než 1,2 miliardy korun).

AFP napsala, že posilování afrických jednotek v Mali Francii umožní omezit svou vojenskou sílu a soustředit se spíš na politickou a finanční podporu úřadům v Bamaku.

Související