Když si na německém kancléřství v lednu 2002 přečetli rozhovor českého premiéra Miloše Zemana v rakouském týdeníku Profil, padlo rozhodnutí: kancléř Gerhard Schröder nepojede do Česka na plánovanou návštěvu. Miloš Zeman, na jehož zkratkovité a historicky přinejmenším nepřesné bonmoty byli Češi zvyklí, v rozhovoru přirovnal sudetské Němce k Hitlerově páté koloně a prohlásil je za vlastizrádce.

Bylo jen pět let po podepsání Česko-německé deklarace a v Česku se opět blížily parlamentní volby. Z dnešního pohledu viděno byla oficiální Schröderova výmluva, že nechce ve zjitřené a vlastně už předvolební atmosféře do Česka přijet, oprávněná.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru