Extrémně hustý smog, který po dvou týdnech znovu zahalil východní část Číny, si v úterý vynutil rušení letů v metropoli Pekingu i v dalších městech. Vláda vyzvala obyvatele postiženého regionu, aby pokud možno nevycházeli ven, informovala agentura AP.

Obrysy budov v čínské metropoli se ztrácely v bílé mlze a řada chodců se před znečištěným ovzduším chránila obličejovými rouškami.

Špatná viditelnost způsobila problémy v letecké dopravě v době, kdy podle agentury AP již někteří Číňané cestují do svých domovů na oslavy čínského Nového roku, který letos připadá na 10. února.

Americké velvyslanectví v Pekingu uvedlo, že koncentrace škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru dosáhla hodnoty 526 mikrogramů na metr krychlový, což je dvacetkrát víc, než je bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

"Jezdím každý den do práce na kole a vždy nosím roušku. Znečištění v posledních letech stoupá zřejmě kvůli rostoucímu množství soukromých a státních vozů," prohlásil obyvatel Pekingu Liou Pcheng. Řekl také, že své novorozené dítě nechává raději doma.

Čínské údaje

Na rozdíl od Američanů, kteří mají na střeše své diplomatické mise v Pekingu vlastní měřící přístroje, informovaly pekingské úřady o nižší hladině nejmenších částic, které dokážou proniknout velmi hluboko do plic - 433 mikrogramů na metr krychlový. I to je ale kritická hodnota. Čínská vláda uvedla, že vzhledem k praktickému bezvětří se smog nemá šanci rychle rozptýlit.

V některých částech východní Číny viditelnost nedosahovala ani 100 metrů, napsala agentura Nová Čína. Více než 100 letů bylo zrušeno ve městě Čeng-čou, 33 v Pekingu, 20 v Čchin-tau a 13 v Ťi-nanu.

Problémy v letecké dopravě přicházejí v době blížících se oslav lunárního Nového roku, kdy často do velmi vzdálených domovů či rodných míst míří desítky milionů Číňanů při největším sezonním stěhování lidu na světě.

Třicetiletý bankovní úředník Žen Chaj-čchiang agentuře AP řekl, že si na čtvrtek rezervoval letenky, aby navštívil svou rodinu v pobřežním městě Ta-lien. Teď má ale velké obavy, že bude jeho let odvolán.

"Cestování o svátcích je i bez toho neuvěřitelná otrava. Domnívali jsme se, že letadlem se nejlépe vyhneme tlačenicím, ale jestli bude dál takové počasí, bude to pro nás obrovská potíž," dodal.

Podle průzkumu veřejného mínění je pro obyvatele Pekingu znečištění ovzduší problémem číslo jedna před dopravními zácpami, potížemi se získáním povolení k pobytu a cenou bydlení.

Související