Náletem bojových helikoptér začala odpoledne 11. ledna francouzská operace v Mali. Helikoptéry Gazelle HOT a Gazelle s kanonem kalibru 20mm měly v první ofenzivě operace Serval zastavit postup islamistů ke městě Konna.

Po této akci začala Francie nasazovat další techniku - už v noci z 11. na 12. ledna udeřily na severu země čtyři bojové letouny Mirage 2000D s podporou dvou zásobovacích letounů C135. Stroje byly do Mali nasazeny ze sousedního Čadu, kde má Francie základnu s nezanedbatelným množstvím vojenské techniky.

Další den, 13. ledna, se k baště maliských islamistů vydaly také čtyři stíhačky Rafale, které později za doprovodu dvou strojů C135F přistály právě v sousední čadské Ndžameně. Ve stejný den přepravily letouny Airbus A310 a A340 dvě stě vojáků pěchoty do Bamaka, další techniku na místo donesla letadla Royal Air Force typu C17.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.