Ruské úřady na základě nedávno přijatého zákona zablokovaly přístup k víc než 600 internetovým stránkám, které experti vyhodnotili jako návodné pro nezletilé sebevrahy. Přestože řada z nich se vzápětí objevila na jiné adrese, jejich počet se celkově výrazně snížil. Rusko se v posledních letech podle expertů potýká s "epidemií sebevražd" mezi mladistvými.

Zákon o ochraně dětí před škodlivými informacemi dává od loňského září dozorové agentuře Roskomnadzor právo vyhledávat webové servery, jejichž obsah by mohl poškodit mravní vývoj mládeže. Právní úprava má přispět hlavně k boji proti dětské pornografii a drogám. Nemalý význam má údajně i pro snížení počtu dětských sebevrahů, který staví Rusko na jednu z prvních příček mezi evropskými zeměmi.

Přesné statistiky o sebevraždách mezi mládeží v Rusku chybějí. Jejich počet ale naznačuje odhad moskevských psychiatrů, podle nichž se v desetimilionové metropoli ročně pokusí o sebevraždu na 60 000 dětí. Hlavní město se přitom prý řadí mezi méně ohrožené regiony, nejvíce dětských sebevražd má ruský venkov. Množství pokusů o sebevraždu mezi dětmi je v některých regionech na jihu Sibiře údajně až desateronásobné ve srovnání s Moskvou.

Dvě třetiny dětských sebevrahů si berou život kvůli neshodám v rodině, šikaně ze strany dospělých či kvůli konfliktům ve škole. Hlavním místem pro šíření návodů pro sebevrahy jsou přitom podle ruských expertů sociální sítě, jejichž zablokování je obtížné nebo nemožné.

Související