Americký Senát dnes dosavadního demokratického senátora Johna Kerryho do funkce ministra zahraničí, ve které nahradí odstupující Hillary Clintonovou. Informovala o tom agentura AP.

Kerry získal 94 hlasů pro a jen tři proti - dva z Texasu a jeden z Oklahomy, všichni republikáni. Hlasování Senátu následovalo jen několik hodin poté, co volbu Kerryho jednomyslně podpořil zahraniční výbor Senátu.

Devětašedesátiletý Kerry, který je veteránem vietnamské války, byl do Senátu zvolen již pětkrát a v roce 2004 byl neúspěšným kandidátem demokratů na prezidenta. Členem zahraničního výboru, který dnes jeho nominaci schválil, je už 28 let a poslední čtyři roky mu předsedal.

Prezident Barack Obama obměňuje na úvod druhého mandátu svůj zahraničněpolitický a bezpečnostní tým. Kromě Kerryho navrhl bývalého republikánského senátora Chucka Hagela do čela ministerstva obrany. Obamův protiteroristický poradce John Brennan je nominován na funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Předpokládá se, že schvalování Hagela i Brennana bude komplikovanější, i když demokraté mají v Senátu většinu. Horní komora Kongresu musí potvrzovat všechny vysoké představitele administrativy a federální soudce.

Podle komentátorů nebylo o Kerryho potvrzení pochyb zejména po hladkém průběhu jeho slyšení ve výboru minulý týden. Republikánský senátor John McCain dnes doporučil jeho potvrzení. Kerry po hlasování uvedl, že by se měl rozloučit se Senátem projevem ve středu.

Po jeho očekávané rezignaci by měl guvernér státu Massachusetts, který Kerry v Senátu zastupuje, jmenovat nového prozatímního senátora a vypsat doplňovací volby. Ty by se měly podle amerických médií konat koncem června.

Související