Soud v Nizozemsku zamítl žaloby Afričanů na společnost Royal Dutch Shell, která podle nich zavinila znečištění ropou na západě Afriky. Podle soudců mohli za úniky ropy sabotéři. Dceřiná firma Shellu ale v jednom případě neudělala dost pro to, aby sabotážím zabránila, a soud jí nařídil zaplatit odškodné. Jeho výše by měla být stanovena na příštím zasedání.

Žalobu na britsko-nizozemskou společnost podali čtyři nigerijští farmáři a Milieudefensie, nizozemská odnož organizace ochránců přírody Friends of the Earth. Nigerijci tvrdili, že společnost Shell nese odpovědnost za úniky ropy z ropovodů, k nimž došlo v letech 2004 a 2005 v několika oblastech v deltě Nigeru u Guinejského zálivu. Společnost podle nich znečištění neodstranila a ropa zamořila zemědělskou půdu a rybníky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.