Japonský premiér Šinzó Abe v parlamentním projevu připustil změnu ústavy země, která od druhé světové války obsahuje články odmítající válku a použití síly v mezinárodních vztazích.

Na dotaz poslanců, zda hodlá změnit část ústavy zakazující Japonsku vstoupit do válečného stavu, Abe odpověděl, že "nejprve" je třeba novelizovat jiné články ústavy, které možnost ústavní reformy komplikují.

Podle premiéra je k provedení ústavních změn je nejprve třeba upravit ty články, které technicky novelizaci ústavy regulují. Dosavadní úprava předpokládá, že o ústavních změnách musí nejprve rozhodnout hlasováním parlament, a pak mají být předmětem referenda. Tuto praxi chce Abe změnit.

Tokio přijalo pacifistickou ústavu na nátlak vítězných mocností, zejména Spojených států. Devátý článek základního zákona od roku 1947 stanoví, že Japonsko navždy odmítá válku jako prostředek řešení sporů a nikdy nebude budovat válečný potenciál na zemi, na moři ani ve vzduchu. Tato část ústavy vyvolává pravidelné protesty japonských nacionalistů, zejména s ohledem na územní spory s řadou sousedních států.

 

Abe, který se stal premiérem v polovině prosince, během volební kampaně opakovaně navrhoval reformovat vojenskou doktrínu, která označuje armádu výrazem "síly sebeobrany".

Armáda by se podle Abeho měla stát klasickou vojenskou silou. V úterý japonský parlament schválil vojenský rozpočet na léta 2013-14, který se zvyšuje poprvé po jedenácti letech. Má dosahovat částky 52 miliard dolarů.

Související