Deník The New York Times se stal v posledních měsících terčem početných útoků ze strany čínských hackerů, kteří byli možná v kontaktu s čínskou vládou. Sdělila to ve čtvrtek redakce tohoto amerického listu. Hackeři podle něj vnikali do jeho počítačového systému poté, co list loni v říjnu obvinil čínského premiéra Wena Ťia-paa z tajného obohacování.

Hackeři použili metody, které podle odborníků připomínají ty, jež v minulosti používala k nabourání počítačových systémů čínská armáda. Čínští počítačoví piráti se nyní především zmocnili elektronické pošty a dokumentů redaktorů, kteří se v deníku zabývají Čínou.

The New York Times podle agentur napsal 25. října, že rodina čínského premiéra tajně nashromáždila různými transakcemi bohatství ve výši nejméně 2,7 miliardy dolarů. Peking tehdy tvrzení listu odmítl jako lež a prohlásil, že americký deník měl k napsání tohoto článku nějaké vedlejší úmysly, a pošpinil tak své jméno.

Čínské ministerstvo obrany dnes podle agentury Reuters popřelo jakékoli spojení čínské vlády s nynějšími počítačovými útoky proti The New York Times. Obviňování Pekingu bez důkazů ze strany listu je podle armády neprofesionální a neopodstatněné.

Související