Moderátor slovenského Rádia Expres si před druhým kolem prezidentských voleb v Česku vystřelil z českého prezidenta Václava Klause.

V telefonátu s Klausem redaktor imitoval slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče a dosluhujícímu prezidentovi – v reakci na Klausovu "esemesku" o možné emigraci po prezidentských volbách – nabídl azyl.

Informovala o tom slovenská média, která zveřejnila nahrávku z rozhovoru. Z informací, které poskytl Hrad, vyplývá, že slovenská rozhlasová stanice "scénku" neodvysílá. 

Redaktor nejposlouchanější rozhlasové stanice v zemi Andrej Wallner, vydávající se za Gašparoviče, se Klause ptal, zda to s emigrací myslel vážně. Reagoval tak na zveřejněnou SMS, v níž se Klaus zmiňoval, že emigruje, pokud v přímé volbě prezidenta uspěje Karel Schwarzenberg.

"Ale ne, to byla jenom nadsazená esemeska jednomu známému člověku," odpověděl Klaus v domnění, že mluví se slovenským prezidentem. Redaktor vzápětí dodal, že Klausovi by chtěl nabídnout azyl v Limbachu. Právě v této vesnici nedaleko Bratislavy slovenský prezident bydlí.

Moderátor pak odhalil svou pravou totožnost, což Klause rozladilo. "Vy si děláte ze mě legraci. Že se nestydíte," řekl Wallnerovi.

Poslechněte si záznam rozhovoru moderátora s Václavem Klausem:

Z e-mailové komunikace mezi tiskovým mluvčím Hradu Radimem Ochvatem a slovenským moderátorem Wallnerem, vyplývá, že rozhovor s Klausem nebude odvysílán. Wallner se k tomu zatím nevyjádřil.

Postup redaktora kritizovala Gašparovičova kancelář. "Každý slušný a rozumný člověk pochopí, kdy jde o vtip a kdy o nevkus a nedůstojnost. Toto mohl udělat jen ten, kdo si neváží sám sebe," řekl mluvčí slovenského prezidenta Marek Trubač.

Wallner portálu pluska.sk řekl, že nechtěl nikoho urazit. Netajil ovšem, že byl překvapen, jak lehce se dovolal českému prezidentovi.

Jen jsem vytočil číslo...

"Jednoduše jsem vytočil číslo, které jsem našel na stránce hrad.cz, dovolal jsem se sekretářce kancléře a ta mě na druhý pokus přepojila do kanceláře prezidenta," uvedl redaktor.

V telefonátu s pracovníky Pražského hradu se Wallner představil jako zaměstnanec Gašparovičova úřadu s tím, že slovenský prezident by chtěl hovořit s Klausem.

Wallner je na Slovensku podobnými žerty známý. V minulosti podle medií nachytal například bývalého českého premiéra Mirka Topolánka, někdejšího úspěšného hokejistu Jozefa Golonku nebo i samotného Gašparoviče.

Související