Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v rámci desetidenních oslav 34. výročí islámské revoluce osobně předvedl nový bojový letoun jako nejnovější chloubu íránského průmyslu.

Stroj, pokřtěný Káhir-313 (Vítězný 313), se podle Ahmadínežáda řadí "mezi nejpokročilejší bojové letouny na světě". Ale svými tvary stále silně připomíná starší americké letouny F-5, hojně vyvážené do Íránu za předchozího monarchistického režimu, i když Íránci tvrdí, že se prý vyrovná mnohem pokročilejším americkým strojů F/A-18.

Nový stroj podle ministra obrany Ahmada Vahídího prý už nalétal tisíce hodin a íránští piloti jsou velice spokojeni s jeho výkony. Vyznačuje se také údajně nízkým radarovým odrazem, pokročilou avionikou, moderními konstrukčními materiály, schopností vzletu z krátkých drah a snadnou údržbou; zkrátka "odpovídá všem potřebám leteckého boje".

Íránská stíhačka Káhir-313

Prezident Ahmadínežád (první zleva za pilotem) si prohlíží nový letoun

Ministr dodal, že letoun bude zcela odlišný od ostatních stíhaček, které Irán již zkonstruoval.

Káhir-313 je "obranný projekt", protože "íránská vojenská moc si neklade za cíl napadat a ovládat jiné země, ale má čistě odstrašující účel", zdůraznil prezident Ahmadínežád.

 

Na pochybách

Americký deník Business Insider a server The Aviationist zhodnotily záběry letounu. Podle dostupných fotografií a videí se údajně letoun nejeví tak, jak ho popisují íránští představitelé.

Podle deníku je jeho kokpit a hlavně ovládací panel na moderní letoun příliš jednoduchý, kryt kokpitu vypadá jako z plexiskla a vůbec celý letoun působí jen jako zmenšený model, zvláště ve chvíli, kdy do něj usedá pilot. Sání motoru je příliš malé a nikde nejsou k nalezení trysky.

Íránská stíhačka Káhir-313

Letoun Káhir-313

I k uveřejněnému videu byl deník Insider kritický. Protože Írán nezveřejnil záběry ze vzletu nebo přistání letounu, mohlo by jít o záběry malého modelu na dálkové ovládání.

Filmové záběry nového íránského letounu:

Írán od roku 2007 vyrábí bojový letoun Sákih, z nichž asi dvacítka kusů slouží v letectvu. Ale podle západních expertů tento letoun, poháněný ruskými motory a vybavený nespolehlivou avionikou, je v zásadě jen kopií americké stíhačky Northrop F-5 ze 70. let minulého století. Celkově západní odborníci považují íránské letectvo v síle několika stovek letounů amerického, ruského a čínského původu za zastaralé a nepříliš bojeschopné, i když v posledních letech se Teherán snaží dokázat, že silně pokročil v snaze o soběstačnost v obraně.