Čeští cyklokrosaři na mistrovství světa v Louisville v elitní kategorii na medaile nedosáhli. Radomír Šimůnek dojel sedmý, Martin Bína byl desátý. Zvítězil Belgičan Sven Nijs, který triumfoval podruhé v kariéře.

Mezi ženami přišla Kateřina Nashová vinou technických potíží těsně před cílem o bronz a skončila čtvrtá. Popáté za sebou a pošesté celkově vyhrála všestranná Nizozemka Marianne Vosová. Jedinou medaili pro českou výpravu získal v závodu juniorů bronzový Adam Ťoupalík.

Závod mužů rozjel skvěle Bína a po prvním kole vedl. Postupně však začali přebírat taktovku podle očekávání Belgičané a také Francouz Francis Mourey, jenž dokázal ujet. Belgičané vedení Kevinem Pauwelsem ho ale ještě před polovinou závodu dojeli.

Právě jeden z největších aspirantů na zlato Pauwels měl v průběhu šestého z devíti okruhů smůlu, když mu spadl řetěz, do depa měl v tu chvíli daleko a vypadl ze hry o pódium. Zatímco Šimůnek s Bínou jezdili neustále na hraně první desítky, vpřed se nenápadně prokousával Nizozemec Lars van der Haar a dojel si pro bronz. Pro veterána Nijse rozhodla v závěru chyba krajana Klaase Vantournouta, šestatřicetiletý Belgičan si tak zopakoval triumf po osmi letech.

"Je to fantastické," prohlásil Nijs. "Minulý rok jsem řekl, že už to znovu nezvládnu, ale teď jsem vyhrál. Z toho druhého titulu mám strašnou radost, teď je má kariéra kompletní," uvedl.

Smůla Kateřiny Nashové v cílové rovince

V závodu žen se olympijská vítězka ze silnice Vosová na zasněžené a kluzké trati velmi rychle odtrhla od zbytku pelotonu, už po druhém kole měla půlminutový náskok a jela si sólový závod. V tom okamžiku byla Nashová pátá, v průběhu třetího okruhu však nabrala další ztrátu a zdálo se, že její medailové ambice vzaly za své.

Jenže postupně se dotáhla zpět a v nájezdu do posledního kola byla s náskokem tří vteřin třetí. Při posledním výstupu krátce před cílem hodně zaváhala, přesto se na začátku cílové rovinky objevila třetí.

Nashová měla v tu chvíli na dosah zopakování bronzového úspěchu ze Sankt Wendelu, kde před dvěma lety vyjela první českou medaili mezi ženami. Kvůli technickým potížím se však najednou nemohla opřít do pedálů a do cíle tak spěchala jako na koloběžce, čehož využila Francouzka Lucie Chainelová-Lefevreová.

Bronzový junior Ťoupalík

Na bronz dosáhl v předchozím závodě juniorů Adam Ťoupalík. Šestnáctiletý český reprezentant dojel za nizozemskou dvojicí Mathieu van der Poel a Martijn Budding. Vítěz Světového poháru Van der Poel, syn někdejšího mistra světa Adrieho van der Poela, obhájil titul z loňského šampionátu v Koksijde.Adam Ťoupalík

Ťoupalík skončil v SP celkově šestnáctý, ale dnes se v průběhu závodu postupně prokousal nejlepší desítkou až mezi medailisty. Do posledního z šesti okruhů vjížděl společně s Belgičanem Yannickem Peetersem, jenž posléze zakolísal na schodech a ze hry o medaile vypadl.

Nipl v kategorii do 23 let sedmnáctý

V závodě jezdců do 23 let se českým zástupcům zdaleka tolik nedařilo. Vojtěch Nipl dojel na 17. místě před Jakubem Skálou. I potřetí se z titulu radovali Nizozemci - vyhrál Mike Teunissen před Belgičany Wietsem Bosmansem a Woutem van Aertem.

Při pozvolném oteplování a tání sněhu, kvůli němuž se v pátek rozhodli organizátoři přeložit nedělní závody žen a elitní kategorie mužů na dnešek a celé MS se tak odjede mimořádně za jediný den, je trať v blízkosti řeky Ohio v ohrožení. Hladina stoupá a pořadatelé musejí místy vodu odčerpávat.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Louisville

Muži (25,14 km): 1. Nijs 1:05:35, 2. Vantournout (oba Belg.) -2, 3. Van der Haar (Niz.) -25, 4. Wellens (Belg.) -41, 5. Walsleben (Něm.), 6. Taramarcaz (Švýc.) oba -44, 7. Šimůnek (ČR) -1:15, 8. Albert (Belg.) -1:19, 9. Van Amerongen (Niz.) -1:31, 10. Bína (ČR) -1:41.

Ženy (16,8 km): 1. Vosová (Niz.) 43:00, 2. Comptonová (USA) -1:34, 3. Chainelová-Lefevreová (Fr.) -2:10, 4. Nashová (ČR) -2:12, 5. Van Paassenová (Niz.) -2:15, 6. Lechnerová (It.) -2:17, ...20. Havlíková -4:46, 29. Mikulášková (obě ČR) -1 kolo.

Jezdci do 23 let (19,58 km): 1. Teunissen (Niz.) 48:40, 2. Bosmans -14, 3. Van Aert (oba Belg.) -22, ...17. Nipl -2:16, 18. Skála -2:37, 24. Boroš -3:33, 28. Paprstka (všichni ČR) -4:07.

Junioři (16,8 km): 1. Van der Poel 40:47, 2. Budding (oba Niz.) -57, 3. Ťoupalík -1:19, ...15. Pokorný -3:20, 24. Vastl (všichni ČR) -4:38.