Potvrzení druhého mandátu pro kubánského vůdce Raúla Castra by mělo být nejdůležitějším výsledkem parlamentních voleb, které se v neděly konaly na Kubě. Více než 600 poslanců nového parlamentu by mělo koncem února zvolit novou hlavu státu na příští pětileté období. Castro, který se dostal na špičku politické moci po odchodu svého bratra Fidela v roce 2006, je jediným kandidátem.

Poprvé od loňského října se ukázal na veřejnosti také Fidel Castro, který kvůli vážným zdravotním potížím předal v roce 2006 výkon moci právě bratrovi Raúlovi.

Fidel Castro přišel osobně do volební místnosti v Havaně. Zahraniční komentáře jeho znovuobjevení se na veřejnosti označily za hlavní událost voleb, které bez účasti opozice povedou koncem února ke znovuzvolení Raúla Castra do prezidentské funkce.

Podle kubánské státní agentury Prensa Latina stáli od rána hlasující ve frontách před volebními místnostmi, před nimiž hlídkovali školáci. "Byly vytvořeny všechny podmínky pro masovou účast, která je na Kubě tradicí," řekla novinářům šéfka státní volební komise Alina Balseirová. V žádných volbách zatím na Kubě neklesla účast pod hranici 94 procent.

Všechny kandidáty pro volby do parlamentu, stejně jako v případě souběžných voleb do provinčních zastupitelstev, vybrala a potvrdila komunistická strana. V každém volebním obvodě kandiduje jen jediná osoba, která k získání mandátu potřebuje podporu více než 50 procent hlasů. Očekává se, že všichni kandidáti hladce projdou.

Politický život na Kubě je dál pod kontrolou

Kuba volí. Místní odevzdává hlas v jedné z havanských volebních místnostíAmeričtí komentátoři citovaní agenturou Reuters upozorňují, politický systém na Kubě nepodléhá změnám, přestože ekonomika se pomalu začíná otvírat. "Ukazuje to, kam chce režim Kubu posunout. Lidem dá širší hospodářská práva, ale jejich politický a občanský život zůstane pod kontrolou," řekl zástupce ředitele washingtonského Brookingsova institutu Ted Piccone.

Julie Sweigová z americké Rady pro mezinárodní vztahy nicméně upozorňuje, že ve složení kandidátů došlo k velkému demografickému a politickému posunu. "Dvě třetiny z nich tvoří úplně noví lidé a 70 procent z těchto nováčků se narodilo po revoluci. Ženy tvoří 49 procent kandidátů a potomci afrických přistěhovalců 37 procent," uvedla.

Na kandidátce ve východokubánském městě Santiago de Cuba je i šestaosmdesátiletý Fidel Castro. Jeho mladší bratr Raúl před volbami potvrdil platnost svého dřívějšího záměru ucházet se o nejvyšší státní funkce naposledy. Kromě funkce předsedy státní rady, tedy fakticky prezidenta, drží Raúl Castro i post předsedy vlády. Před volbami Castro několikrát upozornil, že kubánské vedení je třeba omladit, neboť "čas se krátí".

Související