Dramatický příběh únosu pětiletého chlapce v americkém státě Alabama se dočkal rozuzlení téměř po týdnu. Únosce Jimmy Lee Dykes zemřel v pondělí při akci policistů, kteří vnikli do podzemního úkrytu, kde dítě držel. Chlapce se podařilo policistům osvobodit.

Podle agentury AP vnikli do podzemního bunkru u únoscova domu agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) proto, že pětašedesátiletého Dykese spatřili se zbraní v ruce. Zvláštní agent Steve Richardson řekl novinářům, že chlapci hrozilo bezprostřední nebezpečí.

Dykes unesl dítě ze školního autobusu minulé úterý. Přitom zabil řidiče, který se školáky snažil chránit. S uneseným chlapcem pachatel nakládal jako s rukojmím, policisté proto začali s mužem vyjednávat. Motiv jeho činu byl ale do poslední chvíle zahalen tajemstvím.

Únosce Jimmy Lee DykesPodle agenta Richardsona se navíc v posledních 24 hodinách průběh vyjednávání zhoršoval. FBI nesdělila k zásahu ani ke způsobu, jímž Dykes zemřel, žádné další podrobnosti. Nejmenovaný zdroj z místní policie agentuře Reuters řekl, že při akci byl použit granát. Místní lidé z okolí Dykesova domu ve městě Midland City pak tvrdí, že slyšeli nejméně jeden výstřel.

Chlapce, který má údajně ve středu narozeniny, označila policie jako Ethana. Dítě podle agentury Reuters trpí Aspergerovým syndromem, což se projevuje narušením v oblasti sociálního zapojení, komunikace a představivosti. Při zásahu se mu podle informací policie nic nestalo. Podle Richardsona jej převezli do nemocnice, nejevil však známky žádné psychické újmy způsobené únosem.

Sousedé označili Dykese za paranoidního a agresivního muže, který jednomu z nich ubil psa, když vběhl na jeho pozemek. Podle soudních záznamů byl Dykes na minulou středu předvolán k soudu kvůli tomu, že ohrožoval lidi z okolí, když před měsícem projížděli kolem jeho domu.

Chlapce si z autobusu s dětmi podle všeho vybral jako náhodnou oběť. Veterán z války ve Vietnamu chtěl na sebe podle místních policistů zřejmě přitáhnout pozornost. "Na základě naší diskuse s panem Dykesem soudíme, že má příběh, který je pro něj velmi důležitý," řekl ještě před zásahem místní šerif Wally Olson.

Související