Francie, která vyslyšela žádost vlády v Bamaku a bojuje v Mali proti islamistům, dál tvrdí, že bude „po boku Malijců“ dokud vláda nezíská kontrolu nad celým územím. Filoložka Romana Kratochvílová se o Mali zajímá, zemi prakticky celou procestovala a přiznává, že ji oblíbenost Francouzů mezi místními obyvateli překvapila. Zatímco na jejich přítomnost si Malijci zvykli, radikální islám, který se snažili radikálové na severu uplatňovat, nechápou.

V Africe obvykle bývalé koloniální velmoci oblíbené nejsou. Jak Malijci vnímají Francouze?
 
Mě samotnou udivilo, jak je Francie v Mali oblíbená. Asi proto, že mnoho místních rodin má ve Francii příbuzné, kteří jim posílají peníze a vlastně celou rodinu živí. Tuaregové svou pohostinností okouzlili spoustu francouzských turistů, kteří se stali pravidelnými a štědrými návštěvníky pouště. Vzhledem k tomu, že Mali je frankofonní země, většina zde působících humanitárních organizací je francouzských. A i když jsou třeba belgické, lidé to nerozlišují a považují je za francouzské. Přestože se čím dál tím víc mluví o neokolonialismu Francie, místní lidé vnímají hlavně každodenní přítomnost a v té jim Francouzi spíše pomáhají. Současná francouzská intervence je zcela v tomto duchu. Jako bych své maliské přátele slyšela: "No dobře, Francie to dělá kvůli svým zájmům, ale když nám nikdo jiný nepomůže?"

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.