Amazonští indiáni, zapálená auta dělníků a neutichající protesty ekologů dál přitahují pozornost k dění uprostřed amazonského pralesa.

Už rok se tam pracuje na přehradě Belo Monte – vodním díle, které má podle zastánců snížit závislost Brazílie na fosilních palivech, ale které podle odborníků na životní prostředí nenávratně poškodí ekosystém pralesa.

Podle kritiků se bude muset přesídlit na 40 tisíc původních obyvatel, 500 kilometrů čtverečních jedinečné přírody bude stavbou přehrady nenávratně poznamenáno. Na druhou stranu – od chvíle svého plného spuštění naplánovaného na rok 2019 bude moci stavba zásobovat skoro miliony Brazilců "čistou" a levnou energií.

V článku se dále dozvíte

  • V srdci Amazonie roste gigantická vodní elektrárna. Obyvateli kritizovaná a vládou protežovaná přehrada Belo Monte na sebe už několik let upozorňuje protesty amazonských domorodců, světových environmentalistů i nepokoji stavebních dělníků.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.