Ochranka íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda musela zasáhnout, když se jeden Syřan snažil prezidenta trefit botou při jeho úterní návštěvě káhirské mešity.

Nespokojený Syřan na Ahmadínežáda volal, že je to on, kdo zničil Sýrii. Incident je zaznamenán na videu, které zveřejnila turecká agentura Anadolu.

Ochranka z místa Syřana rychle vyvedla, Ahmadínežád nakonec ale od návštěvy mešity ve staré Káhiře upustil. Po pokusu zaútočit na prezidentovu delegaci byli zatčeni další čtyři lidé. Úder botou je v muslimském světě považován za urážku.

Roku 2008 irácký novinář Muntadar Zajdí na tiskové konferenci v Bagdádu takto napadl tehdejšího amerického prezidenta George Bushe, který stačil uhnout. Zajdí byl sice odsouzen, ale muslimové ho považují za hrdinu.

Ahmadínežád je v Egyptě poprvé od roku 1979, kdy Egypt podepsal s Izraelem jako první arabská země mírovou smlouvu a v Íránu se po islámské revoluci změnil režim. Zúčastní se 12. summitu zemí Organizace islámské spolupráce (OIC), který bude trvat do čtvrtka.

Incident na videu:

V úterý se Ahmadínežád, který stojí v čele šíitské velmoci, vydal do střediska sunnitského islámu, na univerzitu Al-Azhar. Ačkoli se egyptské úřady snaží zklidnit kritiky Ahmadínežádovy návštěvy slovy, že hosta je třeba respektovat, radikální muslimové se snažili vstup do Al-Azharu zablokovat. Někteří nesli transparenty s výzvami, aby Egypt vztahy s Íránem nerozšiřoval, ale naopak zpřísnil.

Zejména salafisté, tedy vyznavači víry v pospolitost pravověrných muslimů, v níž hlavní slovo budou mít Arabové, žádali, aby byl Ahmadínežádovi zakázán vstup do mešit. Požadovali také, aby byl Ahmadínežád přinucen vyslovit se k údajnému pronásledování sunnitů v Íránu a také k podpoře, již Teherán poskytuje vládě v Damašku.