Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nabídl Egyptu finanční pomoc své země v podobě půjčky. Uvedl to egyptský tisk, podle nějž se Ahmadínežádova nabídka nesetkala s velkým nadšením.

Ahmadínežád je v Káhiře na 12. summitu Organizace islámské spolupráce (OIC), který byl zahájen ve středu a potrvá do čtvrtka. Hlavními tématy summitu má být situace v Sýrii a Mali.

Egyptský prezident Muhammad Mursí, který setkání předsedá, v zahajovacím projevu vyzval syrské opoziční skupiny ke sjednocení, které umožní krizi vyřešit.

"Nechť se syrský režim poučí z historie: nakonec vždy přežijí národy. Ti, kdo své osobní zájmy nadřadí zájmům lidu, čeká odchod," řekl Mursí přítomným zástupcům 57 členských zemí OIC.

V závěrečné rezoluci, která má být přijata ve čtvrtek, vyzvou účastníci summitu OIC k "vážnému dialogu mezi opozicí a zástupci vlády připravenými k politické změně a nezapojenými do represí" během syrské revolty, která si už vyžádala na 60 tisíc mrtvých.

Tento dialog by měl vyústit v "demokratické reformy a změnu režimu," stojí v textu, jehož kopii má k dispozici agentura AFP. Odchod prezidenta Bašára Asada v něm ale zmíněn není.

Ohavné zločiny v Sýrii

"Syrský režim páchá ohavné zločiny, k nimž už nemůžeme mlčet," řekl saúdskoarabský korunní princ Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Přítomné vyzval k podpoře "předání moci" v Sýrii, přičemž upozornil, že "podpora, kterou jisté země poskytují syrskému režimu, nepřispívá k řešení problému". Narážel tak na íránského prezidenta Ahmadínežáda, který je pevným spojencem Asadova režimu.

Ahmadínežád se v Káhiře vyslovil pro vytvoření strategického spojenectví mezi Íránem a Egyptem, ačkoli obě země mají od roku 1980 přerušené diplomatické vztahy. Podle Ahmadínežáda je právě nové spojenectví v zájmu nejen Egypta a Íránu, ale také dalších blízkovýchodních zemí.

K nabídce půjčky Ahmadínežád podle listu Al-Ahrám přiznal, že Írán čelí sankcím, ale řekl také, že "íránská ekonomika je velká" a že íránský vývoz stále roste.

Egyptské instituce v úterý přiznaly, že zahraniční rezervy klesly na 15 miliard dolarů, což odpovídá objemu tříměsíčního dovozu.

Nynější předseda OIC senegalský prezident Macky Sall svůj projev věnoval ocenění francouzské intervence v Mali, kterou například Mursí neschvaluje. Podle něj povede k vytvoření problematických míst v Africe a vyvolá nové a ještě krvavější konflikty.

K dalším jednacím tématům summitu patří také izraelská výstavba na palestinských územích, otázka islamofobie, situace muslimských menšin ve světě a hospodářská spolupráce islámských zemí.