Tisíce zahraničních dělníků mířících do ruského černomořského letoviska Soči za prací při přípravě olympiády nedostávají adekvátní mzdu a je jim odepírán odpočinek. Tvrdí to ve své zprávě organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW).

Zprávu vydala ve chvíli, kdy dějiště olympiády navštívil prezident Vladimir Putin. Ruské úřady podle agentury Reuters kritiku odmítají.

Do Soči přijelo za prací na přípravě zimní olympiády, která začne za rok, přes 16 tisíc cizinců zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Na základě rozhovorů s 66 pracovníky HRW dospěla k závěru, že zaměstnavatelé je permanentně zneužívají a neplatí jim za práci odpovídající peníze. "Lidé pracují, nedostanou zaplaceno, a odejdou. Pak přijede autobus a vyloží novou skupinu pracovníků, aby se celý cyklus opakoval," citovala HRW jednoho z ukrajinských dělníků.

Zpráva obviňuje zaměstnavatele nejen z nevyplácení mzdy, ale i z neposkytování dostatečného času na odpočinek či nezajištění odpovídající stravy či ubytování.

Zahraniční zaměstnanci se podle HRW nemohou takovému zacházení často bránit, protože jim zaměstnavatelé nevydají kopii pracovního povolení a vyhrožují jim, že je nahlásí úřadům jako ilegální přistěhovalce.

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak, který Putina doprovázel při kontrole stavu sportovišť v Soči, kritiku odmítl s tím, že úřady situaci monitorují. "Nebylo takové množství stížností, aby to vydalo na mezinárodní zprávu," řekl Kozak. Podle něj se na přípravě olympiády podílí 96 tisíc pracovníků a 500 stavebních firem.

HRW se kvůli podmínkám zahraničních dělníků obrátila i na Mezinárodní olympijský výbor. Vyzvala jeho členy k větší kontrole přípravy sportovišť a k aktivnějšímu dohledu na dodržování lidských práv v Soči.