Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan při slyšení v senátním výboru pro zpravodajské služby připustil, že se v minulosti nepokoušel zastavit drsné metody výslechu podezřelých teroristů, jako je mučení vodou (waterboarding).

Soukromě však prý byl proti. Dotazování Brennana, jehož do funkce jmenoval prezident Barack Obama, narušila skupina demonstrantů protestujících proti nasazování bezpilotních letounů proti teroristům.

Waterboarding CIA používala po teroristických útocích z 11. září 2001 u některých osob podezřelých z terorismu.

"Nepodnikl jsem kroky k tomu, aby CIA přestala používat takové techniky. Nebyl jsem u toho programu součástí velení," prohlásil dlouholetý zaměstnanec a funkcionář CIA, jenž mimo jiné působil jako Obamův protiteroristický poradce.

Před "některými kolegy" v CIA prý vyjádřil své osobní námitky a názory týkající se waterboardingu či svlékání podezřelých do naha, ale nepokoušel se to zastavit, "protože se to odehrávalo v jiné části" agentury "z pověření jiných" kolegů.

Spory kolem útoků amerických bezpilotních letounů v zahraničí mají být dalším důležitým tématem jednání v Senátu. Počet útoků bezpilotních letounů v posledních letech dramaticky vzrostl a USA jsou kvůli tomu kritizovány i proto, že při nich někdy umírají nevinní civilisté.

Skupina senátorů již dříve vyzvala administrativu, aby zveřejnila právní zdůvodnění toho, že prezident má pravomoc zabíjet americké občany v zahraničí bez soudu.

Proti nasazení bezpilotních útoků demonstrovala přímo v sále skupina aktivistů z Codepink. Přinesli si s sebou transparenty s nápisy jako "Brennan=mučení" nebo "Odmítám Johna Brennana jako šéfa CIA".

Sedmapadesátiletého Brennana musí do funkce potvrdit nejprve výbor pro zpravodajské služby a pak plénum Senátu.

Související