Bývalá americká velvyslankyně v Mali Vicki Huddlestonová uvedla, že Francie a další evropské země zaplatily miliony dolarů jako výkupné za osvobození rukojmích držených extremisty v oblasti afrického Sahelu. Peníze podle ní skončily v rukou ozbrojenců severoafrické větve teroristické sítě Al-Káida, proti nimž v současnosti francouzská armáda v Mali bojuje.

"Šíří se zvěsti, že Francie zaplatila významné výkupné, možná až 17 milionů dolarů (320 milionů korun) za rukojmí, kteří byli uneseni v uranovém dole v Nigeru v roce 2010," prohlásila v rozhovoru odvysílaném dnes francouzskou televizí i-Télé americká ambasadorka v Bamaku z let 2002 až 2005.

Spojené státy podle ní placení výkupného vždy kategoricky odmítaly, stejně jako třeba Alžírsko. Ale evropské vlády měly pocit, že nemají na výběr, řekla Huddlestonová s tím, že podle týchž zdrojů německá vláda investovala pět milionů dolarů (94 milionů korun), aby se domohla osvobození svých občanů počátkem roku 2000.

Miliony dolarů údajně vyplacené evropskými zeměmi umožnily podle Huddlestonové rozkvět organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Francie: Výkupné jsme neplatili

Claude Guéant, který působil v tehdejší době za vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho jako náčelník štábu francouzské armády, popřel, že by Francie kdy nějaké výkupné složila. Propouštění rukojmích dojednávali podle něj vždy prostředníci.

Agentura AFP nicméně připomněla, že Sarkozy v polovině roku 2012 v souvislosti s případem dvou rukojmích v Afghánistánu uvedl, že pro jeho vládu placení výkupného nepředstavuje žádný problém.

Vojáci postupují na sever, zaútočil na ně sebevražedný atentátník

V pátek navíc na severu Mali spáchal sebevražedný útočník atentát na maliskou vojenskou hlídku. O život přišel pouze sám, jeden z vojáků byl raněn. Je to první útok tohoto druhu v Mali od 11. ledna, kdy armádě bojující proti islámským radikálům přišly na pomoc francouzské jednotky. Jeden člověk dnes zemřel při přestřelce mezi vojáky v Bamaku.

Sebevražedný atentátník zaútočil z motocyklu asi 100 kilometrů od města Gao. To patří k městům, ze kterých se kvůli současné ofenzívě radikálové stáhli.

Francouzi spolu s vojáky z Čadu postupovali dále na sever a dostali se až do Tessalitu, který leží necelých 100 kilometrů od hranice s Alžírskem. Jako první Francouzi podobně jako v jiných městech obsadili letiště.
Francie, která má v Mali 4000 vojáků, chce s jejich stahováním z africké země začít v březnu. Místní armádě pak má pomáhat mírová mise, vedená OSN a vykonávaná hlavně africkými vojáky.

Francie zahájila 11. ledna letošního roku v Mali vojenskou operaci s cílem pomoci vládě v Bamaku potlačit islamisty napojené na Al-Káidu. Ustupující rebelové nyní drží několik západních rukojmích, z nichž osm jsou francouzští občané.

Související