Sníh komplikuje dopravu a dodávky elektřiny na severovýchodním pobřeží Spojených států, na pomoc do oblasti míří národní garda. Úřady vyzývají motoristy, aby nevyjížděli. V New Yorku se přesto tvořily fronty před čerpacími stanicemi, ale také před supermarkety. Problém mají i letiště: zrušeno už bylo přes 4000 letů.

Ještě horší než v USA je situace v kanadské provincii Ontario. Jsou tam hlášeni první tři mrtví, z toho dva při dopravních nehodách způsobených nepřízní počasí.

Americká televize CNN v sobotu bez bližších podrobností uvedla si, že si bouře ve Spojených státech také vyžádala první oběť.

Varování před sněhovou bouří vydaly úřady od New Jersey přes jih státu Maine po Boston, který by měla bouře zasáhnout nejvíc. Severně od Portlandu si také vyžádalo hromadnou nehodu 19 automobilů. Obešla se však bez vážnějších zranění.

Guvernér Massachusetts Deval Patrick vyhlásil v pátek zákaz vyjíždět s automobily od 16.00 tamního času (22.00 SEČ). Přerušena by měla být také místní veřejná doprava. Guvernér také lidem poradil, aby pokud možno pracovali z domova. Stát rovněž povolal na pomoc 5000 příslušníků národní gardy.

Také jinde úřady vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma, ale motoristé, kteří ještě mají v živé paměti nedostatek paliva po loňském úderu hurikánu Sandy, ve čtvrtek spěchali k čerpacím stanicím, takže v New Yorku už některým pohonné hmoty došly. V New Yorku je připraveno vyrazit do ulic 1800 sněhových pluhů a také kolem 250 000 tun solného posypu.

Podle newyorského starosty Michaela Bloomberga není důvod k panice. "Zůstaňte doma a přečtěte si nějakou dobrou knihu," poradil obyvatelům největšího města USA.

V massachusettském Bostonu a v jeho okolí zůstaly uzavřeny školy a někteří zaměstnanci dostali volno. Lidé se mají připravit na výpadky proudy a mají dohlédnout na starší nebo handicapované sousedy. Ve státě New Jersey úřady kromě sněhu očekávají pobřežní záplavy i silný vítr.

Historická bouře

Americký meteorologický úřad varuje před "velkou, možná dokonce historickou sněhovou bouří". V Bostonu a velké části regionu Nové Anglie by mohlo napadnout 90 centimetrů sněhu. Vítr by mohl dosahovat až rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu.

Bouře postupuje ze středozápadu Spojených států. Ve čtvrtek největší problémy s počasím mělo Chicago, kde z tamního letiště neodstartovalo 85 letů.

Letecké společnosti zrušily přes 4000 letů, z toho víc než 3000 ve čtvrtek a dalších zhruba 1000 plánovaných na sobotu. Nejvíc jsou zasažena letiště v Newarku, New Yorku, Chicagu či Bostonu.

Bostonské letiště varovalo, že jakmile bouře udeří, budou pravděpodobně zrušeny všechny lety po dobu 24 hodin. Postiženo je podle stránek Flight Aware dohromady více než 60 letišť.

Aerolinky umožňují cestujícím v bouří zasažených oblastech měnit si datum odletu bez dalších poplatků. V posledních letech také samy v předstihu ruší lety, než aby doufaly, že budou s to létat i ve špatném počasí. Cestující tak mohou bouři přečkat doma či v hotelu, místo aby vyčkávali na letištích.