Přední republikánský senátor Lindsey Graham pohrozil, že bude blokovat nominaci Chucka Hagela na amerického ministra obrany a Johna Brennana na šéfa ústřední zpravodajské služby (CIA), dokud prezident Barack Obama nezveřejní víc informací o útoku na americký konzulát v Libyi.

Graham a další republikáni kritizují Obamovu administrativu kvůli útoku islamistů loni 11. září, kdy v libyjském Benghází zahynuli čtyři Američané, včetně amerického velvyslance. Republikánům vadí rozporuplné výroky představitelů vlády v prvních dnech po útoku a chtějí, aby jim Bílý dům poskytl v této souvislosti veškeré informace.

V pořadu televize CBS Graham řekl, že se jinak uchýlí v Senátu k obstrukční taktice. "Nemyslím, že bychom měli dovolit, aby se Brennan dostal do čela CIA a Hagel byl potvrzen jako ministr obrany, dokud se nám Bílý dům nezodpoví," řekl Graham. "Co dělal prezident?" dodal.

Další republikánský senátor John McCain řekl televizi Fox, že se kloní k tomu, že bude hlasovat proti Hagelovi. Hagel je bývalý republikánský senátor a stejně jako McCain vyznamenaný vietnamský veterán. Oba byli v minulosti blízkými politickými spojenci. Při Hagelově slyšení v branném výboru Senátu McCain na někdejšího kolegu ostře útočil kvůli odlišnému názoru na iráckou válku.

McCain ale prohlásil, že nebude podporovat obstrukční taktiku, aby zabránil Hagelově jmenování.

K překonání obstrukční taktiky jsou potřeba hlasy 60 senátorů ze 100. Demokraté mají 53 senátorů a hlasují s nimi obvykle i dva nezávislí. Přesto se demokraté domnívají, že pokus zablokovat Hagelovu nominaci obstrukcí nebude úspěšný a jsou přesvědčeni, že bude potvrzen v branném výboru a posléze i v plénu horní komory.

Branný výbor minulý týden odložil hlasování o Hagelově nominaci, protože republikánští senátoři si o něm vyžádali další informace. Také Brennan absolvoval ve výboru pro zpravodajské služby poměrně ostré slyšení, ale i v jeho případě se předpokládá, že bude nakonec potvrzen a nahradí v čele CIA Davida Petraeuse.