Ruská zásobovací loď Progress s více než 2,5 tuny zásob pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v pondělí odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na přání ruských členů posádky ISS přiváží nepilotované plavidlo i uzené párky se sýrem a česnekem, informovala agentura DPA.

Náklad lodi Progress M-18M zahrnuje kromě potravin hlavně palivo, ale třeba také soukromou poštu. Nosná raketa Sojuz s Progressem odstartovala z kazašské stepi podle plánu v 15:41 SEČ, informovalo řídící středisko u Moskvy.

Moderní digitální naváděcí systém má umožnit zkrácení doby trvání letu na pouhých šest hodin z dříve obvyklých dvou dnů. Spojení lodě s orbitálním komplexem ve výšce kolem 400 kilometrů tak je plánováno už na 21:40 SEČ.

Nová naváděcí technika má být letos poprvé použita i při pilotovaných letů Sojuzů. Na ISS v současnosti působí tři Rusové, dva Američané a jeden Kanaďan.

Poté, co předloni NASA ukončila program raketoplánů, spočívá doprava posádek a z velké části také zásobování ISS, na bedrech Rusů. Loni na podzim však k ISS dopravila zásoby poprvé také nákladní loď Dragon soukromé americké společnosti SpaceX.

Související