Pokud se Skotsko odtrhne od Velké Británie, mělo by si ponechat libru. To radí expertní tým, který má po ruce skotská vláda. Jsou mezi nimi dva držitelé Nobelovy ceny za ekonomii – Joseph Stiglitz a Jim Mirrlees.

Ve Skotsku proběhne referendum o odtržení příští rok. A skotská vláda se musí chtě nechtě připravit i na variantu, že Skotové řeknou „ano“.

Pokud se tak stane, bude mít nová nezávislá země na výběr ze tří možností – vytvořit vlastní měnu, přijmout euro, nebo si ponechat britskou libru.

V článku se dále dozvíte

  • Skotsku radí s případným odtržením od Británie dva držitelé Nobelovy ceny za ekonomii - Joseph Stiglitz a Jim Mirrlees. Pokud by se Skotsko odtrhlo, mohlo by se díky zásobám ropy a plynu stát "druhým Norskem".

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru