Americkému časopisu Esquire dal rozhovor příslušník amerického komanda, který v noci na 2. května 2011 zastřelil při tajné operaci v pákistánském Abbottábádu teroristu Usámu bin Ládina. Překvapil ho prý svým vzezřením i tím, jak byl v posledních chvílích života zmatený.

Pětatřicetiletý muž, který již odešel ze služby ve zvláštním komandu vojenského námořnictva, mluvil s časopisem pod podmínkou anonymity. Muž, jehož autor rozhovoru označuje jen přízviskem Střelec, také tvrdí, že nyní nemá žádnou zvláštní ochranu, penzi ani zdravotní pojištění.

Na bin Ládina prý vystřelil i další člen komanda Team 6 – když terorista vykoukl na chodbu ze závěsů u dveří ložnice ve druhém patře domu. Zastřelil ho však Střelec, který po těchto "předběžných výstřelech" vpadl do ložnice. Viděl, jak bin Ládin svírá jednu z manželek a chce uchopit samopal AK-47, který měl na polici.

"Vypadal zmateně. A byl mnohem vyšší, než jsem čekal. Měl na hlavě čepici a nezdálo se, že by byl zasažen... Držel ženu před sebou, možná jako štít, nevím," dodal Střelec.

"Byl to rozhodně on... V první chvíli jsem si uvědomil, jak je hubený, jak je vysoký a jak má krátké vousy, všechno najednou ... Měl pletenou čepici, ale měl skoro vyholenou hlavu, jako by měl vojenský sestřih. Vzpomínám si, jak jsem to všechno najednou registroval," vyprávěl.

"Ve stejné vteřině jsem ho zastřelil, dvěma ranami do čela. Bum! Bum! Při druhé ráně už padal. Sesunul se na podlahu u postele, kde jsem ho střelil znova na stejné místo," řekl člen komanda. "Sledoval jsem, jak vydechl naposledy."

Zásobník pro agentku CIA

To vše prý trvalo jen 15 vteřin. Střelec připustil, že byl "zkoprnělý", ale do reality ho rychle vrátil rozkaz prohledat ostatní pokoje a odnést počítače a zpravodajské materiály.

Při nácviku prý většina členů týmu předpokládala, že při akci zahynou. Psali proto dopisy na rozloučenou svým blízkým. Střelec si údajně do akce koupil sluneční brýle Prada za 350 dolarů, aby "zemřel trochu stylově".

Když se vrátil z mise, dal zásobník ze své zbraně – bez tří střel – agentce CIA, která měla na starosti pronásledování bin Ládina (ve filmu 30 minut po půlnoci ji hraje Jessica Chastainová).

Podle něj také není pravda, že akce byla odložena o den kvůli špatnému počasí. Mise byla původně naplánována na dobu, kdy byla ve Washingtonu tradiční výroční večeře politiků s korespondenty v Bílém domě a bylo by podezřelé, kdyby tolik politiků najednou opustilo sál.

Když se pak v Americe u domů, kde bydleli členové komanda, začínaly objevovat televizní týmy, dostal prý Střelec nabídku na účast v programu pro ochranu svědků, v jehož rámci by změnil totožnost. Mohl se prý stát v Milwaukee řidičem kamionu rozvážejícího pivo. Takovou možnost ale odmítl, protože by musel nadobro přerušit kontakty s rodinou a přáteli.

Esquire píše, že po 16 letech služby nemá Střelec penzi ani zdravotní pojištění, protože neodsloužil v armádě potřebných 20 let. Prý má obavy o bezpečnost a naučil své děti, že se mají v případě útoku schovat do vany.

O akci v Abbottábádu loni napsal knihu No Easy Day (Nelehký den) další člen komanda pod jménem Mark Owen.

Související