Jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida vyzvala k muslimské svaté válce (džihádu) proti francouzské intervenci v Mali, informovalo americké středisko pro sledování islamistických webů SITE. Podle jemenské Al-Káidy "křížová výprava proti islámu" v Mali není "opodstatněná" a jde o "vyhlášení války proti islámu a muslimům".

Jemenská větev Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) vznikla v roce 2009 sloučením buněk teroristů ze Saúdské Arábie a Jemenu. Skupina, kterou USA považují za nejnebezpečnější z odnoží Al-Káidy, v prohlášení připomněla, že podporovat muslimské věřící v Mali je povinnost pro každého muslima, který je toho schopen. Džihád přitom mohou podpořit finančně nebo mu obětovat svůj život, uvedla také.

Francouzi do Mali vtrhli 11. ledna s cílem zastavit islamisty postupující na jih země k hlavnímu městu Bamaku. Během dvou týdnů francouzské síly podporované maliskými jednotkami bez větších bojů získaly několik velkých měst ovládaných dosud islamisty.

Radikálové před postupujícími spojenci ustoupili zřejmě do pouštních oblastí na severu Mali. Ve městě Gao, které spojenci získali na konci ledna, však islamisté v neděli provedli tvrdý útok. Spojenci ho odrazili, akce radikálů by podle AFP ale mohla představovat zlom v jejich dosavadní strategii.

Akce spojenců v Mali podporují USA, vojensky se v nich však neangažují. Americký prezident Barack Obama podle pondělního vyjádření Bílého domu nařídil uvolnit 50 milionů dolarů (přes 944 milionů korun) na bezodkladnou pomoc operacím Francie a Čadu, které v Mali rozmístily asi 4000, respektive 2000 vojáků.

Související