Nad nefunkční strojovnou bývalé jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině v úterý pozdě večer popraskala a spadla část panelové střechy. Správa vysloužilé elektrárny podle ruské agentury RIA Novosti oznámila, že po nehodě nenaměřila únik radiace a nikdo nebyl zraněn.

Betonové panely popraskaly pod tíhou sněhu nad strojovnou nedaleko sarkofágu pokrývajícího radioaktivní místa. Samotný sarkofág ale porušen nebyl.

Jeho kvalita nicméně není dlouhodobě v pořádku, drolí se a musel se několikrát opravovat.

Poškozená plocha po úterním zřícení je asi 600 metrů čtverečních. Ruské ministerstvo pro mimořádné události potvrdilo, že nehrozí žádné nebezpečí.

Jaderná elektrárna Černobyl je po havárii v roce 1986 zalitá betonovým sarkofágem, který brání šíření radioaktivity. Správa Černobylu už vybudovala nový kryt poblíž bloku a nad ten současný jej postupně přenáší. Nový sarkofág by měl být umístěný do roku 2015 a měl by reaktor zakonzervovat na dalších 100 let.

Tragická havárii s únikem radioaktivity se v Černobylu stala koncem dubna roku 1986. Radiace tehdy zamořila území asi 200 tisíc kilometrů čtverečních, hlavně Ukrajinu, Bělorusko a Rusko, dosáhla ale až do Švédska či Británie.

Podívejte se na snímky fotografa HN Václava Vašků z Černobylu:

Související