Slovenský parlament začal jednat o opozičním návrhu na podání obžaloby na prezidenta Ivana Gašparoviče za údajné porušení ústavy. Předsedající ale schůzi už po hodině přerušil. Iniciativa opozice obžalovat hlavu státu prakticky nemá šanci na úspěch, protože ji už dopředu odmítli poslanci vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Gašparovič podle opozice porušil ústavu tím, že nejmenoval parlamentem zvoleného kandidáta Jozefa Čentéše generálním prokurátorem. Kvůli tomu by prý měl přijít o křeslo hlavy státu.

"Prezident (nejmenováním Čentéše) nezajistil řádné fungování ústavních orgánů a překročil své pravomoci," vyhlásil opoziční poslanec Martin Poliačik, který ve sněmovně předložil návrh na obžalobu prezidenta.

Předseda sněmovny a podpředseda Směru-SD Pavol Paška označil iniciativu opozice za nesmyslnou. "Je to politický zásah do fungování našeho demokratického systému," tvrdil. Vzápětí poslanci Směru-SD z jednacího sálu odešli. Předsedající Ján Figež z opozičního KDH pak schůzi přerušil. Zatím není jasné, kdy budou poslanci v jednání pokračovat, protože zástupci vládní strany a opozice ve vedení sněmovny se na dalším průběhu schůze neshodli.

Čentéše jako šéfa prokuratury navrhl parlament za minulé vlády, kterou tvořily strany současné opozice. Gašparovič už tehdy netajil, že vůči návrhu má výhrady. Začátkem letošního roku pak prezident oznámil, že Čentéše do čela prokuratury nejmenuje.

Toto rozhodnutí Gašparovič odůvodnil mimo jiné kontroverzními okolnostmi volby generálního prokurátora, kterou provázela dosud nepotvrzená podezření o kupování hlasů.

Prezident připomněl také údajné selhání Čentéše, jenž omylem skartoval přepis výslechu jednoho poslance. Opozice tvrdila, že tato zdůvodnění z hlediska zákona neobstojí.