Severní Korea je prý připravena provést letos ještě jeden či dva jaderné testy a možná i další test raketový. Síla nové jaderné zkoušky by měla být deset kilotun TNT. Severokorejští představitelé to podle agentury Reuters už sdělili svému klíčovému spojenci - Číně.

Cílem nových nukleárních a raketových testů je přimět Spojené státy k diplomatickým jednáním s Pchjongjangem, uvedl nejmenovaný zdroj, který má přímý přístup k vysokým vládním činitelům v Pekingu i v Pchjongjangu.

Izolovaný severokorejský režim v úterý oznámil, že úspěšně realizoval svou historicky třetí atomovou zkoušku. Vyvolal tím celosvětovou kritiku a odsouzení Rady bezpečnosti OSN.

"Vše je připravené. Čtvrtý a pátý jaderný test a start rakety mohou být provedeny v brzké době, možná ještě letos," sdělil zmíněný zdroj. Podle něj by čtvrtá nukleární zkouška měla být silnější než ta třetí, jejíž síla dosáhla šesti až sedmi kilotun TNT, což je zhruba třetinová síla pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki. U nového testu se předpokládá síla odpovídající deseti kilotunám TNT.

Testy budou provedeny, pokud Washington nepřistoupí na přímé rozhovory se Severní Koreou a nezanechá své údajně nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu.

KLDR také zopakovala svůj dlouhodobý požadavek, aby USA podepsaly se Severní Koreou mírovou dohodu a navázaly s ní diplomatické vztahy. Pchjongjang zůstává od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu jak se Spojenými státy, tak s Jižní Koreou. Konflikt totiž skončil pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové dohody.

Soul a Washington jednání o mírové smlouvě odmítají, dokud nebude vyřešena otázka severokorejského jaderného programu a KLDR program s konečnou platností neukončí.

Související