Desetitisíce věřících v neděli v poledne čekaly na papeže Benedikta XVI., který na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu přednesl svoji předposlední modlitbu Anděl Páně. Před týdnem Benedikt oznámil, že 28. února svůj úřad opustí. Náměstí bylo zcela zaplněné a mnozí lidé přinesli velké transparenty, na kterých vyjadřovali sympatie hlavě římskokatolické církve.

Papež, hovořící z okna Apoštolského paláce v několika jazycích, jménem církve vyzval všechny její členy k obnově, tedy aby se "obrátili k Bohu a odvrátili od pýchy a sobectví". Vybídl také věřící, aby se modlili za něj i za jeho nástupce. Nadšený dav reagoval bouřlivým potleskem i skandováním přání dlouhého života. Na transparentech, které si lidé na náměstí přinesli, byla poděkování v italštině či v papežově rodné němčině: "Grazie" a "Danke".

Pontifik, oděný v tradičním bílém rouchu, vyzval katolíky, aby se nebáli bojovat proti zlu, aby odmítali pokušení a učinili víru středobodem svého života. "Děkuji, že jste přišli v tak hojném počtu, je to znamení lásky a duchovní blízkosti, které jste mi projevili v těchto dnech," řekl Benedikt. Dav odpověděl skandováním "Viva il papa!" (Ať žije papež!), než se po doznění svatopetrských zvonů rozešel.

Odchod papeže bude stát 115 milionů

Římské úřady předem odhadovaly, že na jedno z posledních Benediktových veřejných vystoupení dorazí kolem 150 tisíc lidí, tedy asi trojnásobek obvyklého počtu. K udržení pořádku a zajištění bezpečnosti byla nasazena více než tisícovka policistů a velký počet zdravotníků.

Řím předpokládá, že na bezpečnostní opatření v souvislosti s odchodem papeže a volbou jeho nástupce vynaloží kolem 4,5 milionu eur (zhruba 115 milionů korun). S velkým množstvím lidí počítají úřady mimo jiné ve středu 27. února, kdy by se měla s papežem při jeho poslední generální audienci rozloučit řada osobností z celého světa.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. v pondělí šokoval svět, když nečekaně oznámil, že kvůli vysokému věku a ubývajícím silám odejde po téměř osmi letech z úřadu. Jde o neobvyklý krok, neboť po staletí se papežský úřad uvolňoval až úmrtím hlavy římskokatolické církve.

Po odstoupení by Benedikt měl asi dva měsíce strávit v papežské letní rezidenci, než se opraví jeho nový příbytek v klášteru u vatikánských zahrad. Vatikánský mluvčí mezitím nevyloučil, že konkláve kardinálů k volbě nového papeže by se mohlo uspíšit a začít už den po Benediktově odstoupení, tedy 1. března. Dříve se počítalo, že volba začne nejdříve 15. března, nejpozději pak 20. března. Zatím však žádné rozhodnutí nepadlo.

Související