O provozovatele plynovodů Net4Gas má zájem Energetický a průmyslový holding (EPH). Nabídku podá spolu s partnerskou firmou.

"EPH podá nabídku," sdělil agentuře Reuters mluvčí EPH Daniel Častvaj. "Bude to ve spolupráci s někým, podrobnější ale být nemohu," doplnil.

Zdroje agentury Reuters minulý týden spekulovaly, že EPH nabídku podá společně s bankou Macquarie.

Dnešek je posledním termínem pro předložení konečných nabídek. Očekává se, že nabízená cena se bude pohybovat od 1,5 miliardy do dvou miliard eur (asi 38 miliard až 51 miliard Kč).

Podle zdrojů zůstává ve hře o převzetí Net4Gas také německá pojišťovna Allianz a zájem potvrdila i česká finanční společnost KKCG.

RWE se rozhodla českého přepravce plynu Net4Gas nabídnout k prodeji, aby získala peníze na snížení dluhu. Ten dosahuje asi 34 miliard eur (zhruba 863 miliard korun).

RWE chce do konce letošního roku prodat majetek až za sedm miliard eur (asi 178 miliard Kč) a část výnosu použít na investice do nových růstových odvětví, jako je výroba energie z obnovitelných zdrojů. Firma zatím prodala majetek za 1,8 miliardy eur.

Net4Gas provozuje v České republice plynovody v celkové délce přes 3600 kilometrů a zaměstnává více než pět set lidí. Na čistém zisku RWE se Net4Gas v roce 2011 podílela zhruba z 11 procent.

Akcionářem EPH je také český podnikatel Petr Kellner, jehož americký časopis Forbes označuje za nejbohatšího Čecha. Kellnerův majetek časopis ve svém posledním čísle spočítal na 8,2 miliardy dolarů (asi 156,2 miliardy Kč), což ho v loňském žebříčku nejbohatších lidí světa řadilo na 110. příčku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru