Bývalý velitel mezinárodních sil v Afghánistánu se nestane šéfem Severoatlantické aliance. Místo toho John Allen odejde do výslužby, oznámil jeho rozhodnutí prezident USA Barack Obama.

Allen byl v minulých měsících podezřelý, že udržoval nepatřičné styky s Jill Kelleyovou, která byla zapletena do skandálu kolem nevěry bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse. Vyšetřovací komise Pentagonu ale nakonec Allena od určitých podezření očistila.

"Dnes jsme se sešel s generálem Johnem Allenem a přijal jeho žádost o odchod z armády do výslužby," oznámil v prohlášení Barack Obama. Podle něj tak generál činí ze zdravotních důvodů.

Americké ministerstvo obrany očistilo v lednu Allena z podezření, že udržoval nepatřičné styky s Jill Kelleyovou, která byla zapletena do Petraeusovy aféry. Bílý dům na to dal najevo, že nadále podporuje Allenovu kandidaturu na post vrchního velitele NATO v Evropě.

Zatímco Petraeus kvůli své aféře rezignoval, Allen jakékoli provinění popíral.

Obama, který označil šedesátiletého Allena za jednoho z nejvýznamnějších armádních velitelů a za opravdového vlastence, popřál generálovi a jeho rodině vše nejlepší ve chvíli, kdy "zahajují novou kapitolu svého života".

Obama vyzdvihl Allenovu činnost v Afghánistánu, kde "přispěl k významnému zdokonalení afghánských sil, k oslabení Al-Káidy a jejích extremistických spojenců a k převedení odpovědnosti za bezpečnost afghánským silám v celé zemi".

Související