Papež Benedikt XVI., který kvůli podlomenému zdraví minulý týden ohlásil odchod z čela katolické církve, trpěl zdravotními problémy už delší dobu. V článku pro římský deník La Stampa to napsal jeho dlouholetý vatikánský korespondent Marco Tosatti.

Podle něj má Benedikt vážné potíže s vysokým tlakem, a lékaři mu proto v podstatě zakázali další letecké cesty přes Atlantik. Kromě toho prý papež špatně chodí, má problémy se spánkem a oslepl na levé oko.

Tosatti uvedl, že zprávy o horšícím se papežově zdraví měl od jeho spolupracovníků už několik let, ale slíbil, že je nezveřejní, dokud bude Benedikt v úřadě. Nyní je použil vzhledem k blížící se rezignaci, kterou Benedikt ohlásil na 28. února.

"Celkový obraz vypovídá o jeho zhoršujícím se zdraví a ubývajících silách – a v tomto kontextu je jeho rozhodnutí rezignovat ospravedlnitelné," napsal Tosatti. Novinář s odkazem na papežova lékaře Patrizia Polisku uvedl, že Benedikta už dva roky trápily velké výkyvy krevního tlaku. Odborníci mu proto doporučovali, aby pokud možno co nejméně létal letadlem. Cestu do Brazílie, kterou papež letos plánoval, mu pak prakticky zakázali.

Benedikt prý měl problémy se spánkem, několikrát během svých cest spadl z postele a potloukl se. Kromě toho ho trápí bolavé klouby a potíže s chůzí prohlubuje i fakt, že téměř nevidí na levé oko.

Minulý týden Vatikán přiznal, že Benedikt před třemi měsíci podstoupil operaci, během níž mu lékaři vyměnili kardiostimulátor. Vyšlo také najevo, že Benedikt při loňské cestě do Mexika utrpěl lehčí zranění hlavy.

Související