Maďarský ústavní soud tento týden zrušil zákaz používání symbolů totalitní moci. V zemi tak bude možné od května, kdy rozhodnutí vstoupí v platnost, legálně užívat rudou hvězdu a srp s kladivem jako symboly komunismu nebo nacistický hákový kříž.

Vládní politici rozhodnutí podle agentury MTI kritizovali a chtějí kvůli zachování zákazu totalitních symbolů změnit ústavu.

Do ošemetné situace dostal maďarské zákonodárce krajně levicový politik Attila Vajnai, který před časem odmítl dodržovat zákon zakazující používání symbolů nacismu a komunismu.

Když jej za nošení rudé hvězdy potrestal maďarský soud, obrátil se na Evropský soud pro lidská práva a spor vyhrál. Rudou hvězdu totiž podle zdůvodnění verdiktu nelze označit výhradně za symbol totalitní moci.

Maďarsku proto hrozilo, že bude prohrávat jednu soudní při za druhou. Nyní však kvůli Vajnaiovu podnětu ústavní soud zrušil sporný zákon, který přijala v 90. letech tehdejší vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána, jenž vede zemi i nyní. Norma byla podle soudu málo konkrétní a penalizovala používání symbolů bez ohledu na jeho účel.

Od května, kdy vstoupí v platnosti nynější rozhodnutí soudu, tak bude v zemi možné nosit na oblečení nejen hvězdu, ale také hákový kříž či znak nacistických jednotek SS.

Orbánovi kolegové ze strany Fidesz, která má v parlamentu ústavní většinu, se s tím nehodlají smířit a chtějí prosadit změnu ústavy. "Kdokoli se bude moci procházet a okázale nosit svastiku, rudou hvězdu či znak SS," řekl předseda poslaneckého klubu strany Fidesz Antal Rogan.

Ten se obává, že zrušení zákona se může dotknout maďarských Židů či lidí pronásledovaných komunistickým režimem. Podle Rogana by měl parlament rychle přijmout dodatek ústavy, který tyto symboly opět zakáže.

Levicová opozice se s vládou shodne na zákazu nacistických symbolů, ne tak na používání hvězdy. Socialistický poslanec Gergely Barandy prohlásil, že je třeba zajistit, aby používání symbolů neuráželo lidskou důstojnost.

Hvězda by ale podle něj zakazována být neměla, protože by pak prý mohl dostat pokutu i člověk popíjející pivo Heineken, které má rudou hvězdu ve znaku.

Související