Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek naznačil, že možná odejde do politického důchodu. Na společném setkání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, který je na návštěvě Kuby, podotkl, že už je hodně starý a že má právo odstoupit.

Castro, jehož bratr Fidel vládl na Kubě železnou rukou desítky let a odstoupil ze zdravotních důvodů v roce 2006, má být přitom v neděli potvrzen kubánským parlamentem ve funkci takzvaného předsedy státní rady na další pětiletý mandát.

"Odstoupím. Bude mi 82. Mám právo odstoupit, nemyslíte si?" řekl novinářům, kteří od něho žádali bližší podrobnosti. Castro je ale odkázal na svůj nedělní projev. "Proč jste tak nevěřícní? Bude to zajímavý projev. Pozorně ho sledujte," dodal.

Podle agentury AP hovořil Castro v odlehčené náladě a jeho výroky byly součástí neoficiálních poznámek během návštěvy památníku věnovaného sovětským vojákům, kteří zahynuli ve službě.

Pozornost byla v souvislosti s nedělním zasedáním parlamentu zaměřena doposud spíše na to, kdo bude prvním a druhým Castrovým zástupcem, protože jeden z nich by se pak dal považovat za pravděpodobného nástupce v čele země.

Uvolnění, ale ne demokracie

Raúl Castro byl předsedou kubánské státní rady zvolen přesně před pěti lety, 24. února 2008. Mladší bratr dlouholetého kubánského vůdce Fidela Castra sice v čele tohoto nejvyššího orgánu prokázal jistý pragmatismus v hospodářských otázkách nebo uvolnil pravidla pro cestování Kubánců do zahraničí, na cestu k demokracii se však karibský ostrov pod jeho vedením nevydal.

Výkonem vrcholných funkcí byl Raúl Castro pověřen již v červenci 2006, kdy jeho slavnější bratr podstoupil operaci střev. V únoru 2008 pak Fidel Castro ze zdravotních důvodů změnil toto původně dočasné opatření na trvalé. V dubnu 2011 pak Raúl svého bratra Fidela vystřídal i v křesle prvního tajemníka kubánské komunistické strany, když předtím zastával 46 let post tajemníka druhého.

Raúl Castro učinil v čele "ostrova svobody" několik opatrných krůčků směrem k liberalizaci ekonomiky, včetně přidělování ladem ležící půdy soukromým rolníkům. Kubáncům také umožnil nakupovat počítače, DVD přehrávače a další spotřebiče.

Loni pak Raúl, který byl sám skoro půlstoletí do roku 2008 ministrem obrany, zopakoval slib prosadit svůj bezprecedentní návrh na omezení funkčního období všech vysokých vládních činitelů pouze na dvě pětiletá období za sebou.

Související