Izrael úspěšně vyzkoušel zdokonalenou verzi obranné rakety Arrow, oznámilo izraelského ministerstvo obrany. Protiraketový štít Arrow, který vyvíjí izraelská společnost Israel Aerospace Industries Ltd. s podporou Spojených států, má pomoci ochránit židovský stát před případným íránským raketovým útokem.

Pondělní zkouška se týkala nové generace raket Arrow III. Agentura Reuters napsala, že tyto střely jsou navrženy tak, aby se od nich po vypálení oddělily ve vesmíru hlavice s náloží, které se změní na útočné satelity, jež vyhledají a zasáhnou zaměřené střely.

Test se prý nesoustředil na zachycení cíle, ale na vyzkoušení samotného letu střely.

Izrael se dlouhodobě obává útoku ze strany Íránu. Íránské balistické střely Šaháb mohou být vybaveny jadernou hlavicí a mají dolet umožňující zasáhnout Izrael nebo americké základny v oblasti Perského zálivu.

Protiraketový systém Arrow vyvíjejí Izraelci ve spolupráci s americkou společností Boeing Co. Jedním z partnerů je i americké ministerstvo obrany. Izrael v minulosti provedl několik preventivních útoků na cíle, které považoval za hrozbu.

Washington svou podporu izraelskému protiraketovému systému označuje za způsob, jak Jeruzalém ujistit, že má více prostředků pasivní obrany.

Související