Situace v Itálii po parlamentních volbách byla ještě v pondělí pozdě večer dramatická. Podle dosavadních neúplných výsledků totiž sice těsně zvítězilo středolevé uskupení kolem Demokratické strany (PD) Piera Luigiho Bersaniho, není ale jisté, zda bude levice s to sestavit vládu.

Dosavadní propočty obsazení obou parlamentních komor naznačují vítězství favorizované Bersaniho koalice, která by v dolní komoře měla mít díky prémii pro vítěze absolutní většinu.

V Senátu ale na ni zřejmě ani v předpokládané koalici s centristy odcházejícího premiéra Maria Montiho nedosáhne. V Itálii mají totiž obě komory parlamentu shodné pravomoci a pro vytvoření stabilní vlády je zapotřebí většina v Poslanecké sněmovně i v Senátu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.